Citat:
Ursprungligen postat av DRPOE
Jag vet inte vad man använde för bränsle i tjernobyl. Jag pratade med en fd kollega som är radiofysiolog igår. Han påstod att ämnena i reaktorbadet(4) har en halveringstid på 46k.år.
dessutom får du gärna googla mängden radioaktivt utsläpp vid tjernobyl, kontra denna anläggning.
Jag gjorde det igår cba göra det igen. Det är jävligt många ton i denna anläggning.
Ja du kanske inte ska hoppa i simbassängen på 46000år. Men den bassängen är ju inte över 3 mil bred....
Den bassängen lär bli täckt/flyttad förr eller senare. Ungefär som i Tjernobyl.
När den slutar förstöra för omgivningen så kommer de partiklar som finns ute i markerna få tas om hand/spädas ut med regn etc. Vet inte hur lång tid det handlar om men inte tusentals år iaf.
Tex djurlivet etc i Tjernobyl frodas alldeles utmärkt runt Tjernobyl, liten om ens någon påverkan av katastrofen. Allt pekar på motsatsen eftersom det inte funnits någon mänsklig påverkan för övrigt... ett stort naturreservat :-)