2014-08-26, 20:24
  #313
Medlem
Mr.Riddims avatar
Citat:
Ursprungligen postat av må bra

Gevalia mellanrost ekologiskt på en Moccamaster KB741. Dricker dock knappt en kopp i veckan o.O

Du har en moccamaster och dricker kaffe en gång i veckan.
Citera
2014-08-26, 20:25
  #314
Medlem
Elementarts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Riddim
Du har en moccamaster och dricker kaffe en gång i veckan.

Vad är det som skiljer en moccamaster från en vanlig kaffebryggare?
Citera
2014-08-26, 22:45
  #315
Medlem
Mr.Riddims avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elementart
Vad är det som skiljer en moccamaster från en vanlig kaffebryggare?

En Moccamaster är handgjord med kopparrör med 5 års garanti. Den vinner nästan alla tester år efter år. Det går att byta delar om den går sönder även om de håller då de är välgjorda. Sen är det precision när det gäller bryggtider m.m för att få perfekt kaffe.

Vill man dricka kaffe ur en plastbryggare är det inget fel i det, det gör jag då jag inte använder min press. Men skaffar du en Moccamaster och köper riktiga kaffefilter och sen byter tillbaka till gamla plastbryggare med ica's billiga pappersfilter kommer du garanterat tycka att det kaffet smakar skit.

Vi hade en Moccamaster på praktiken.
Citera
2014-08-31, 21:54
  #316
Medlem
Isnatts avatar
Mitt vardagskaffe är Zoégas skånerost och har en melitta look de lux, en helt vanlig bryggare alltså som jag är väldigt nöjd med. Jag var tillsammans med en Helsingborgska en gång i tiden och hon drack inget annat. Sen dess är jag 'fast'. Men har druckit andra kaffe då och då och det är väl ingen större skillnad tycker jag men Zoégas har fylligare smak per krona tycker jag.

Men för ett par veckor sedan köpte jag kaffe (Johan & Nyström) i en kaffebutik, dom malde på beställning och jag pyntade 360:-/kg! När jag kom hem och bryggde det så smakade det inget vidare, det hade en egen smak som om det var smaksatt med nåt men var varken mer kraftfullt, fylligt eller märkvärdigt på annat sätt. Kändes som kaffets svar på kejsarens nya kläder..
Är sånt kaffe överreklamerat? Det kanske inte är så jävla stor skillnad mellan vanligt vacumkaffe och färskmalet? Jag köper färskmalet kaffe nån gång i halvåret men blir aldrig positivt överaskad.

Och apropå moccamaster har jag inget gott att säga om dom Jag sålde min jävel på blocket till slut..
(FB) Uruselt kaffe med Moccamaster K741!
Citera
2014-08-31, 22:39
  #317
Medlem
Faukess avatar
Zoega blue java. Hyfsat billigt och riktigt gott.
Citera
2014-09-02, 18:37
  #318
Medlem
Muhamedssons avatar
Jag dricker Zoega Skåne nu då många tycks gilla detta kaffe. Riktigt gott faktiskt!
Citera
2014-09-02, 19:02
  #319
Medlem
felstavadds avatar
Varierar:
Hemma dricker jag snabbkaffe, gevalia ebony.

I stugan kör vi nåt schysst mörkrostat, gärna zoegas men annars arvid Nordqvist, kokar vattnet och brygger för hand precis som man ska göra när man är på landet.

Båda versionerna har jag mjölk i.
Citera
2014-09-04, 23:08
  #320
Medlem
orrecrists avatar
Löfbergs!!!
Citera
2014-09-05, 05:41
  #321
Medlem
hannings avatar
Gevaliakok Kokat i panna direkt på spisen när jag är hemma och Lemmelkaffe kokat över öppen eld när jag är ute och flugfiskar
Citera
2014-09-05, 21:36
  #322
Medlem
.Chloes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Versus-
Arvid Nordquist Reko. Har en perkolatorbryggare, finns ingenting bättre. Inget socker, ingen mjölk.
Exakt samma hos mig!

Dricker Gran Dia då och då som bryggs i vanlig elbryggare, lite socker i. Den är rätt ljuv och söt i eftersmaken så passar perfekt på morgonen. Även att rekommendera!
__________________
Senast redigerad av .Chloe 2014-09-05 kl. 21:38.
Citera
2014-09-05, 22:26
  #323
Medlem
Lykros avatar
Jag gillar att stå en stund vid kaffehyllan i affären och ta in atmosfären.
Då jag väljer kaffe gör jag det av ren nostalgi, nyfikenhet på något nytt eller kanske bara för variation.

Ofta köper jag inte samma kaffe 2 gånger i rad.

Arvid Nordquist, han vet hur man drar igång en balja kaffe i alla fall.
Citera
2014-09-06, 11:30
  #324
Medlem
Nuförtiden köper jag mest Zoegas skånerost hela bönor som jag maler själv. "Brygger" i en ganska nyinköpt Wilfa WSM-1 vilket inte är så jobbigt som jag trodde. Har en OBH Nordica gravity coffee maker som jag inte använder längre men som man kan ta fram om det kommer många på besök.
Dricker max en kopp kaffe hemma på vardagarna, blir mest på jobbet. Så ett paket kan räcka ganska länge när jag bara dricker på helgerna så då är det smidigt att ha bönorna i frysen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in