Citat:
Ursprungligen postat av
Hank1337
Vad är det som händer? Valutorna kraschar helt, vad säger optimisterna om detta?
Optimisten skulle kalla detta en av alla bear trap-punkter där en massa stackare paniksäljer sitt innehav och gråter om några månader.
Facit har däremot varken optimisten eller pessimisten. Jag är glad att jag inte har livsförändrande pengar investerade, då hade det varit svårt att vara rationell. Eftersom jag inte har någon intention att sälja och inte har pengarna inne att köpa kan jag se hyfsat klarvaket på saken: Att sälja just nu är helt enkelt fel val, så länge man inte ligger i en squeeze eller liknande, men då skulle man redan ha sålt av tidigare för att undvika det läget.
Alla vet att BTC är högrisk, då är det viktigt att inte utsätta sig för situationer där man måste paniksälja. Att värdet kan gå ner hur lågt som helst ska var en del i kalkylen. Vi har investerat i ny spännande teknik med minst sagt konvex utfallsfunktion. Enorm potentiell uppsida, och stor sannolikhet att investeringen skiter sig. Investering görs för att utfallsfunktionen är asymmetrisk på ett sätt marknaden missförstår,
inte för sannolikheten att utfallet är positivt.