Citat:
Ursprungligen postat av DonVonFjant
Det är bättre att sitta och skriva att kvinnor som säger att de varit med om övergrepp ljuger och försöker svartmåla Assange trots att de aldrig nämnt något mot Assange, utan bara sagt att Anna Ardin inte ska hånas och hotas för att hon anmäler?
F-boy, var god sluta gnäll, du förtjänar det inte riktigt. Det är tillärkligt tragiskt att bete sig som ett svin, det är svårt att beskriva hur många resor värre det blir när man tycker att andra begår "karaktärsmord".
Ingen har gett belägg för i den här tråden alls varför man svartmålar Assange bara för att man vill ge stöd till våldtäktsoffer och säga att det är bra att man anmäler och att man inte förtjänar att bli hånad och trakasserad för det. Ingen har förklarat hur det här automatiskt blir en hetskampanjen mot Assange. Respekt ska visas för alla människor, men ändock sitter du och den här konspirationsfanatikern Johan och ska se något "fuffens" trots att ingen agerat MOT Assange.
Löjligt, F-boy.
200+ artiklar i media och på internet innehåller målande känslofyllda berättelser av sexuella övergreppssituationer med en manlig förövare. Alla använder begreppet #prataomdet och 99% av dessa nämner ett enda namn på en man, Julian Assange. Trots att männen i berättelserna är andra män så nämns inte deras namn alls, men Assanges namn nämns.
Det här är standardteknik i reklam när man ska bygga psykologiska kopplingar mellan en känsla och ett varumärke. Normalt jobbar man med att förmedla positiva känslor, glädje, gemenskap och sånt och sen presenterar man varumärket typ Coca Cola, McDonalds eller Apple. Exakt samma teknik används när man produktplacerar i film. Apple t ex har som policy att de goda i actionfilmer och thrillers ska använda Appleprodukter.
I det här fallet har man skapat berättelser med klart negativa känslor och sen nämner man varumärket Julian Assange och skapar på så sätt en koppling mellan Assanges namn och negativa känslor. Det är en otroligt sofistikerad teknik och fruktansvärt effektiv när man gör det som redaktionellt material som läsaren inte uppfattar som "reklam" utan som objektiv journalistik.
Så kom inte och påstå att ingen agerat MOT Assange, sanningen är att ingen har agerat FÖR någonting överhuvudtaget i #prataomdet, bara agerat MOT Assange.
Och till skillnad mot dig så argumenterar jag med sakargument för min ståndpunkt medans dina främsta argument är av typen "Löjligt F-boy". Dvs exakt samma teknik som jag just beskrivit. Du försöker förknippa alla namn på debattörer med negativa känslor.