Citat:
Ursprungligen postat av Wheeler88
jag förutspår en massa snabbnudlar a'la willy's i olika smaker 3.95 påse där 1påse räcker till en måltid.
När fan skall folk lära sig att kolla kilopris för att jämföra kostnader? Är man dum i huvudet käkar man nudlar. Kilopriset på nudlar är ju mellan 20 och 40 spänn, snabbmakaroner kan man få för runt 5 kronor kilot, så upp till 8 gånger mer mat får man då. Har man alltså nudlar som räcker i 3 dagar skulle man få snabbmakaroner som räcker upp till 24 dagar för samma peng.
Nä skit i dyra kolhydrater som nudlar och satsa på potatis och billig pasta som huvudsaklig kolhydratkälla. Kolla om du hittar någon billig fläskfärs, köp 1 kilo, ös i en jävla massa morötter -riv dem för enkelhetens skull-, köp krossade tomater, färska är dyrare just nu, och lite lök. Lev mestadels på pasta och käka köttfärssås en dag eller två.
Förmodar att ni har lite basvaror hemma och har ni lite olja så kan ni köpa 2 ägg, ja man kan köpa ägg i lösvikt, och slå en egen majjo, vips så kan ni göra lite klyftisar som ni kan dippa i majjon.
Ni överlever på ett halvt kilo pasta om dagen, ja ni klarar er helt utan mat i 10 dagar för den delen med. Pengarna kommer att räcka. Köper ni billig pasta för hela summan kommer ni ha en hel del pasta över efter att de 10 dagarna har gått.