2011-05-23, 12:41
  #565
Medlem
Dick Erixon kommenterar SvD-ledaren: http://www.dagensps.se/opinionen/art...6019/index.xml

Citat:
I Sverige styr mytbildningen invandringspolitiken. Vi borde ta reda på mer fakta. Om den Socialdemokratiska regeringen i Norge vågar tillsätta en utredning som tar reda på fakta, varför skulle det inte kunna ske i Sverige?

Förlåt, det var en naiv fråga. I Sverige får man inte ifrågasätta att analfabeter i hemlandet på fyra-fem år kan bli läkare och civilingenjörer hos oss. Vi är ju så goda och snälla att allt är möjligt.

För mig är det oerhört frustrerande att det inte är tillåtet att diskutera fakta i integrations- och invandrardebatten. Jag kräks över den politiska korrekthetens förljugenhet. Vi måste ärligt och öppet kunna diskutera för- och nackdelar med olika beslut om hur vi tar emot nya människor, utan att folk blir hysteriska och skriker glåpord.
Citera
2011-05-23, 12:43
  #566
Bannlyst
Per Gudmundsson är en hjälte från Dalarna!

Äntligen lite klarspråk, snygg inbakad kritik av invandringen. Och vad gör PK-maffian av detta?

Alternativ 1: Går i clinch med Gudmundsson och smutskastar honom samt försöker frysa ut honom.
Alternativ 2: Är helt tysta, regerar inte alls.

Alternativ 2 är mest troligt för skulle PK-maffian gå i clinch med Gudmundsson, då skulle det bli uppenbart att argumenten för världens mest liberala invandringspolitik är ett ekonomiskt slöseri av empiska proportioner.

Tack Per Gudmundsson!!!

Skicka ett tack mail till Per Gudmundsson så han förstår vilken hjälte han är,
mail: per.gudmundson@gmail.com
Citera
2011-05-23, 12:55
  #567
Medlem
Dogdylans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Andraandningen
Så ska man nog inte se det. Det är en osignerad ledare, d.v.s. tidningens officiella linje. Det är flera redaktionsmöten som har föregått att en sådan här artikel fästs på papper. Jag tror inte man skulle våga ta ett sådant steg om det inte rådde enighet på redaktionen.

Mer troligt är väl i så fall att man har låtit Gudmundson skriva några signerade artiklar för att pejla vilka reaktioner man skulle kunna tänkas få. Tänk på att det här är den mest minerade frågan i svensk politik, ungefär lika förbjudet som det var att ifrågasätta kärnkraftsavvecklingen. Eftersom Gudmundson inte fick några reaktioner alls på sina artiklar, mer än på Politik Inrikes så passar man på att göra invandringsmotståndet till tidningens egen halvofficiella linje.

Vi har ännu inte läst en ledare med rubriken "Stoppa utomeuropeisk invandring", men sannolikheten för att man ska ta ett sådant nästa steg har ökat väsentligt.

Precis. Vad jag kan se så sonderar man terrängen. Men frågan är åt vilket håll. Vad jag kan se skapar ledaren två positioner:

1.0 Vi får veta att det är okej att kritisera invandringspolitiken från ett ekonomiskt perspektiv och att det görs av etablerade partier i Norge. Detta skulle då vara en legitimisering om att tala om invandringens ekonomiska kostnader (som är absurt höga då det kommer till tredje världen invandrarna)

2.0 Ledaren kan också tolkas som en pik övriga etablissemanget, att om vi nu skall driva frågan om helt öppna gränser så måste vi vara bereda på att det kommer kosta pengar och om så skall fortgå kan vi inte förvänta oss att ha en socialdemokratisk välfärdsstat i framtiden. Detta var också det man mer eller mindre kom överrens på det här Axess-mötet. Att den svenska socialdemokratiska välfärdsstaten måste bort. Timbro har länge försökt säga att ta vi emot invandrare (implicit från tredje världen) så kan vi ha en välfärdsstat, men efter vi på Timbro tror på mångfald är vi redo att lägga ned välfärdsstaten.

Jag tror att 2.0 är mer troligen än 1.0. Inriktningen 2.0 är dock jävligt korkad. Om någon tomte (läs Erixon) går ut och säger att man måste välja - välfärd eller mångfald, så kommer de flesta välja välfärd. Det finns liksom ingen mening med att inte ljuga som Erik Ullenhag. Visst sker det saker i Norge och det blir ju allt mer problematiskt eftersom det som sker i Norge delvis når den svenska befolkningen och får incitament till att undersöka etablissemangets lögner. I synnerhet i framtiden kommer den svenska eliten få en del problem. Sd blir ett helt legitimt parti i utlandet men blir "hotet mot Sverige" i Sverige.

Situationen blir allt mer galen. Jag tror också många borgare är upprörda. De blev lovade att "Nya Moderaterna" skulle försiktigt avskaffa de socialdemokratiska välfärdsstaten. Så har det inte blivit. Istället verkar Moderaterna mer intresserade av att behålla makten och utan att deras styre skall smutsas ned av media hatade SD. Folkpartiet, Kristdemokraterna och Centerpartiets sinnesjukdom spelar ju också roll till varför den äldre skolan moderater allt mer börjar röra på sig. Som det ser ut idag (även om Bonner-pressen drog en lögn idag i DN) så verkar det som om Mp kommer röra sig mot alliansen och ingå i en sådan regering efter 2014. Detta lär bli nödvändigt eftersom KD kanske åker ut och C och Fp minskar. Vi får då en Grön-Liberal regering.

Det är ingen hemlighet att C och Fp har mycket gemensamt med de Gröna. Moderaterna tycker nog att de Gröna är rena parian, men vad skall de göra? Samarbeta med Sd? C och Fp vägrar ju.

Det är egentligen härligt att se. Moderaterna har aldrig haft så mycket makt och samtidigt varit så maktlösa. De sinnesjuka mikropartierna: Fp, C och Kd håller på att rasa ur rikdagen. Samtidigt vägrar dessa mikropartier att samarbeta med SD men samarbetar gärna med Mp. Mp är i sin tur paria för M. Men M har inget val eftersom de är beroende av Fp, C och Kd.

Vilka jävla intriger alltså! Vi får tacka Dagens Nyheters redaktion och ägare som på 1960-talet avsade sig liberalismen för multikulturalismen - och hjälpte sådana som David Schwartz fram.
Citera
2011-05-23, 12:56
  #568
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Fulastefittan
Tack Per Gudmundsson!!!

Skicka ett tack mail till Per Gudmundsson så han förstår vilken hjälte han är,
mail: per.gudmundson@gmail.com

Det är fint att han tar bladet från munnen, men va snälla och skicka inga emails! Om det är onliners som SD 2014!! och nu jävlar ska vi bränna muslimer!! och sånt

Det är väldigt viktigt att vi tar invandringsdebatten ifrån de som kan uppfattas som rasister, och att visa att det är vanliga hederliga Svenska familjefäder som är oroliga, och inte skinnhead tobbe med spindelnät tatuerat i ansiktet.

(jag vet att det inte finns några skinnheads kvar, men bilden finns fortfarande i folks huvuden efter den massiva proapganda kampanjen som bedrevs på 90talet).
Citera
2011-05-23, 13:05
  #569
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Hannko
Det är fint att han tar bladet från munnen, men va snälla och skicka inga emails! Om det är onliners som SD 2014!! och nu jävlar ska vi bränna muslimer!! och sånt

Det är väldigt viktigt att vi tar invandringsdebatten ifrån de som kan uppfattas som rasister, och att visa att det är vanliga hederliga Svenska familjefäder som är oroliga, och inte skinnhead tobbe med spindelnät tatuerat i ansiktet.

(jag vet att det inte finns några skinnheads kvar, men bilden finns fortfarande i folks huvuden efter den massiva proapganda kampanjen som bedrevs på 90talet).
Självklart inget sådant, mitt mail:

Citat:
"Hej Per!

Jag vill bara säga att du skrev en väldigt bra ledare i dagens Svenska Dagbladet.
Fortsätt gärna så här, vi är många som instämmer med ditt resonemang.
Du är en hjälte.

Med vänliga hälsningar XX
Okej enligt Hannko?
Citera
2011-05-23, 13:06
  #570
Medlem
Dogdylan, jag tror inte på att det är invandringskritiken 2.0 som är linjen. Gudmundson skrev för bara något tag sedan om Robert Putnams kritik av mångkulturen, och det passar inte ihop med timbrovandalernas "fri invandring - krossa välfärdsstaten".

Jag tror att Gudmundson har precis samma inställning i de här frågorna som de flesta som skriver i den här tråden: det fungerar inte, och även om det hade fungerat så är det så många andra värden som går förlorade att det ändå aldrig är värt priset.
Citera
2011-05-23, 13:12
  #571
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Fulastefittan
Självklart inget sådant, mitt mail:

Okej enligt Hannko?

Ja det var bra, du har Hannko´s seal of approval ;-)

Men seriöst du vet att det finns kids som läser här, och kanske blir ivriga när dom läser sånt och skriver dumma saker. Jag vet, jag är moralens väktare och borde STFU, tänkte bara nämna det ändå så där i förbifarten.
Citera
2011-05-23, 13:14
  #572
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Hannko
Ja det var bra, du har Hannko´s seal of approval ;-)

Men seriöst du vet att det finns kids som läser här, och kanske blir ivriga när dom läser sånt och skriver dumma saker. Jag vet, jag är moralens väktare och borde STFU, tänkte bara nämna det ändå så där i förbifarten.
Men Per kan väl sålla mellan nazisternas mail och vi vanligt folk som är trötta på invandringen?
STFU?
Citera
2011-05-23, 14:28
  #573
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Fulastefittan
Men Per kan väl sålla mellan nazisternas mail och vi vanligt folk som är trötta på invandringen?
STFU?

Jo men om det kommer "Nazi gratulationer" så lär han undra vad fan han gjort

STFU ? Shut The Fuck Up aka internetslang
Citera
2011-05-23, 15:54
  #574
Citat:
Ursprungligen postat av Fulastefittan
Per Gudmundsson är en hjälte från Dalarna!

Ha ha, det krävs sannerligen inte särskilt mycket för att segla upp som "hjälte" i dagens Sverige.

Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
2.0 Ledaren kan också tolkas som en pik övriga etablissemanget, att om vi nu skall driva frågan om helt öppna gränser så måste vi vara bereda på att det kommer kosta pengar och om så skall fortgå kan vi inte förvänta oss att ha en socialdemokratisk välfärdsstat i framtiden.

En händelse som ser ut som en tanke är orden på DN:s förstasida idag: "Här är kurvan som skakar politikerna. Gigantisk utmaning. 13 kronor mer i skatt på varje hundralapp - annars kollapsar vården".

Detta ständiga tjat om att Sveriges vårdapparat står inför en total kollaps syftar antagligen till att ytterligare hamra in lögnen om att Sveriges enda räddning heter invandring och ännu mer invandring, helst från tredje världen eftersom vi ju då kan kombinera vårdräddningen med humanism. Aldrig heter det att man borde stimulera svenskt barnafödande, aldrig talas det om den stora överkonsumtion av vårdresurser som u-landsinvandrare står för, aldrig nämner man i jämförande termer hur mycket invandringen under ett enda år kostar staten.

Kollapsen av välfärdsstaten kommer. På sätt och vis har den väl redan börjat. Problemet är bara att den kommer för sent för svenskarnas del. När välfärdsstaten kollapsat och försvunnit för överskådlig framtid kommer landet redan att vara så fullproppat med u-landsblattar att svenskarnas ökande medvetenhet om sina egna etniskt betingade ekonomiska intressen inte längre kommer att spela någon större roll eftersom merparten av deras tid och energi då ändå kommer att gå åt till att freda sin egen egendom och hålla näsan ovanför vattenytan rent överlevnadsmässigt.

Jag brukar säga att endast en total katatrof numera kan rädda svenskarna: de måste få upp ögonen för att deras intressen inte sammanfaller med u-landsinvandrarnas och detta så snart som möjligt.
Citera
2011-05-23, 21:20
  #575
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FunkyCatso


Antalet svenska specialistläkare i Norge är förmodlingen redan uppe i tusental. Exodus av högutbildade och driftiga svenskar västerut (och sedan kanske även österut till Finland och söderut till Danmark) har bara börjat. Om man som pensionär (för egen del knappt 25 år kvar) vill leva i ett någorlunda ordnat välfärdsland är det hög tid att planera emigrationen.

Kulturmarxisterna på SVT, SR och Aftonbladet i allians med de antinationalistiska elitjudarna (följ trådarna från Jackie Jakubowski) som kontrollerar TV4, Expressen, DN och EXPO har ett massivt propaganda- och problemformuleringsövertag vars impact på befolkningen inte kan överskattas. Nyliberalarena i de nya Moderaterna och i näringslivet (Timbro) har insett att man inte kan utmana den kulturmarxistiska & elitjudiska mediadominansen och har dumpat kulturnationen Sverige förmån för makten. SD måste bli många ggr större och starkare för att kunna påverka på allvar och sannolikheten för att man ska lyckas innan vi har en fulminant katastrof är för liten för att jag ska planera för en ålderdom i det här landet. Dom solitära mediakrigarna som Dick Erixon och Per Gudmundson kommer tyvärr inte frälsa oss så länge som maktförhållandena i media ser ut som dom gör..

Citera
2011-05-23, 21:50
  #576
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tombox
Vi har "dödsdömt" Gudmundsson ett antal gånger efter hans tidigare skriverier, men han lever fortfarande och får skriva. Personligen tror jag att han är SvD:s dåliga samvete och får fortsätta till någon hotar Schibstedt med att dra in press-stödet.


Familjen Bonnier för en öppen kamp och lägger ned massa miljoner på att pressstödet för SVD ska försvinna. Antagligen för att SVD är ett hot mot Bonniers åsiktsmonopol.

http://www.dagensmedia.se/nyheter/article13131.ece

Bonnier har ju även fått ok av alliansen att få godkänna alla SVT program innan dom sänds i framtiden också.

http://www.resume.se/nyheter/2010/12...vt-o/index.xml

Snart finns bara Bonnier kvar.......
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in