Citat:
Ursprungligen postat av pendejo4life
Vill egentligen inte ange belopp här tills räntan är fixad, men mellan 200.000 och 300.000!
SEB tillämpar s.k. diversifierad låneränta. D.v.s. din ränta är en funktion av hur kreditvärdig du bedöms vara.
Skandiabanken tillämpar snittränta. D.v.s. alla får samma ränta. Deras ränta ligger på 6,74%. Den kan ses som räntan som en genomnsittligt kreditvärdig person får.
Räntan på 12% som SEB ger dig anger alltså att du är nästan dubbelt så finansiellt opålitlig som den genomsnittlige låntagaren. Visserligen så är Skandibankens villkor hårdare för deras ränta, man får bara låna 30% av årslönen vilket i ditt fall blir c.a. 70'000 kr.
Ändå vill jag nog påstå att de har blåst dig. Jag har SEB enkla lånet med räntevillkor från den tid då jag tjänade ungefär lika mycket som dig. Den räntan ligger på 7.8% för mig. Du har inte fått en schyst deal. Vilket är märkligt, för när jag tog lånet så körde de in allt i sitt credit-score program och ut ploppade låneräntan.