Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Här förstår jag inte riktigt vad du menar. Om det finns tecken på strypning är det mycket tydliga tecken på att hon har blivit avsiktligt bragt om livet. Om det finns tecken på kvävning med thoraxkompression likaså. Hanterandet av kroppen efteråt styrker också att det inte har rört sig om ett icke uppsåtligt dödande. Under förutsättning att de har en klar dödsorsak, är detta en stor styrka, och något som är en påfallande skillnad gentemot Linda Chen-fallet.
Rent medicinskt håller jag med dig. Men det finns många sätt att förklara t ex det jag fetat. Med en skicklig advokat kan man presentera många alternativa scenarios. Om de sedan håller inför rätten eller inte - det är en annan sak.
Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Det här kan du uppenbarligen inte. Ögonpetetechier anses i princip räcka för att fastslå strypning eller aktiv kvävning. Finns det strypmärken på halsen, så mycket bättre. Det behöver inte alls föreligga handavtryck. Och sen har vi tungbenet - ett helt tungben betyder ingenting, men tungbensfraktur är i sig också ensamt patognomont för strypning. Det är, om vi inte är totalt oinformerade, inte här utredningens problem finns.
Det fetade: Tjaa, men man måste också göra det trovärdigt att det är SB som åstadkommit dem. Samma sak med tungben etc. Det är därför jag menar att SBs fingeravtryck på halsen skulle vara oerhört värdefulla.
Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Här är jag mer enig. Man ska dock ha klart för sig att det inte behövs hur många graverande indicier som helst, så länge de verkligen är oberoende. Det problem som kan uppstå är att binda SB till brottsplatsen eller dess närhet. Men det kan lösa sig om man binder SB:s mobil till EM:s mobils närhet under den kritiska tidsperioden. Kravet på att binda en gm till brottsplatsens närhet ska ju inte tolkas så att det inte går att fälla någon som nekas bara för att det råder oklarhet om den exakta brottsplatsen.
Det fetade: Eftersom man i dagsläget varken vet var eller när (inte ens om det var den 29:e eller 30:e så är detta inte relevant i dagsläget.
Men låt oss hoppas att man hittar en brottsplats, ett datum och tidpunkt samt några avgörande tekniska bevis!