Citat:
Ursprungligen postat av eradnup
var väl med på uppdrag granskning innan det bytte namn?
Nä men borde vara. Problemet med att sätta Villa Vita under luppen är att många klienter (när de är på stället) inte förstår hur vilseledda de är. Har man levt ett hårt liv och varit utstött från samhället så är det svårt att inte älska den karismatiska personalen, den underbara maten, den vackra naturen och det helt kravlösa livet det innebär att vistas på Villa Vita.
Det är som att komma till ett lyxhotell där du kan få drog substitut i mängder och leva la vida dolce. Svårt att inte vara nöjd då, problemet är att ingen blir kvitt sitt beroende där men att alla i stort sätt är nöjda ändå och därför rekommenderar vidare stället som i sin tur drar in sinnessjuka summor.
Jag vet inte om personalen på Villa Vita är medvetna om vad dem gör eller om det är så att de faktiskt tror på sin behandling. Faktum kvarstår, vill man ha mediciner i massor, rida, åka skidor, gå på fotboll och fly in i relationer och ha en skön semester ihop med sjukt trevlig personal så är Villa Vita the shit.
Vill man göra en seriös behandling med seriöst motiverade klienter och inte ha illegala droger på stället var och varannan dag eller kunna skita i terapin så fort man är lite trött så är Villa Vita inget alternativ. Är man seriös med sin behandling så bör man inte söka sig till Villa Vita.