Kristendomen i Sverige har fört en tynande tillvaro ganska länge nu anser jag. Däremot tror jag inte på dess försvinnande utan snarare omvandling. Denna omvandlig tar sig formen av sekterism av den typ som redan finns. I långa loppet kanske Svenska kyrkan kommer tyna bort men ersättas av de mer livskraftiga sekterna.
Som det är idag så förstår man att folk tappar tron till kyrkan, inte bara pga att budskapet och religionen är inaktuell idag. Utan mycket pga att kyrkorna är hycklande, eller snarare inte tar sin tro på allvar.
På ett tv-program för ett antal år sedan fick höga kyrkliga funktionärer i ett antal samfund svara på en fråga. Frågan gick ut på att om gud bad dem att offra sitt äldsta barn så som gud bad Abraham, skulle de då göra det? Alla utan en tvekade eller sade rakt ut nej.
Den enda som sade ja utan tvekan var Ulf Ekman. I troendes öron måste det låtit väldigt illa, är det bara Ulf Ekman som är gudsfruktig (fruktar gud)?
Nej, jag är inte kristen.