2019-12-06, 20:02
  #2809
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hogdal
Men snälla gud i himlen. Jag hade tänkt låta denna Kalle Anka-tråd vara, men råkade se detta inlägg. Vill du på riktigt hävda att du inte förstår skillnaden mellan bidrag och försäljning? Ingen tvingar polackerna att köpa från internationella investerare, de kan köpa de fina polska motsvarighet till Coca-Cola, Levis och Mercedes som säkert finns (lol) men varor från internationella kedjor bjuds ut i Polen och i princip alla länder och konsumenterna kan välja om de vill köpa av dem eller inte.

Bidrag ges däremot till länder som inte klarar av sin försörjning på egen hand, bland annat eftersom de som i Polens fall inte klarar av att konkurrera med det som produceras i väst.

Det är så patetiskt att skylla alla sina misslyckanden på andra, nu är det också västs fel att de säljer sina varor i Polen, och att polackerna väljer att köpa dessa, och att polackerna inte klarar av att konkurrera.

Grow a fucking spine, lipsillar.

Men är du efterbliven eller hur kan du missuppfatta artikeln handlar om helt otroligt faktiskt.

Visst Polen tjänar på att vara med i Eu , men Väst får tillbaka dubbelt så mycket , kapitalflöde är trots allt en del av bnp. Man öppnade upp sin marknad och polska företag kunde helt enkelt inte konkurrera med stora franska och tyska företag det var priset för att gå med i eu.

"Between 2010 and 2016, Hungary, Poland, Czech Republic or Slovakia received the equivalent of 2 percent to 4 percent of their GDP in EU funds. But the flow of capital exiting these countries over the same period was between 4 percent and close to 8 percent of GDP."

Vet du vad som är patetiskt ? Folk som kommer försöker hävda att eu "bidrag" är så hemska försluster för väst och och ni är så fruktansvärt avundsjuka på att det går det minsta bra för Polen så man vet inte om man ska skratta eller gråta. Riktig jantelag.
Citera
2019-12-06, 20:41
  #2810
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Nej det framgår inte tydligt du får gärna förklara hur det "skänker" välstånd till Polen.
Jag har ju förklarat det så att ett barn kan förstå.
Jag var vidare frågat dig vem som betalar produktionsmedlen. Och på det är du helt ställd.

Jag får väl förklara på ett annat sätt då.
När den polske drängen går från åkern in i Kalmars truckfabrik så ökar BNP bidraget från denne polack. Vad har polen bidragit med för denna BNP-ökning?
Just det. 0.

BNP-ökningen skänks till Polen av privatkapitalister i Sverige. (Och möjligen andra länder). Och ingenjörer i Sverige.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Och ja jag skrev privata skulder. Du vet dem som har fördubblats dem senaste 20 åren jämfört med inkomsten , de ligger på 185% av inkomsten.Svenska huspriser och börsen har ju stigit så inte konstigt att hushållens förmögenhet ökar.
Nej du har inte skrivit privata skulder. Nu har du inte ens koll på vad du själv skriver. Inte konstigt då att du inte klarar av vad andra skriver.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Men eftersom Scb inte mäter längre hur förmögenheten är fördelad säger det inte så mycket.. 2016 ägde 5 % av befolkningen 80 % av aktierna och tror inte det förändrats så du kan ju tänka dig vad medelsvensson egentligen har för finansiella tillgångar
Det finns data på detta från sista året vi hade förmögenhetsskatt. Då var det väldigt tydligt hur det var fördelat. Närmast monotont och linjärt stigande med ålder.

Och det inses också ganska lätt att det blir så. Med några undantag för oförbätterliga slösare.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Enlig credit Suisse låg median förmögenheten för sverige på 400 000 sek och då räknar man med bostaden.
Då man inte räknade pensionssparande i t ex Sverige och Finland. Men andra länder. La man till pensionskapitalet hamnade vi nära Schweiz.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Vi skulle kunna prata om hur scb mäter inflation med tveksamma metoder som hedonisk regression och substitution men misstänker att du inte skulle klara av att förstå dem begreppen och detta börjar bli ganska offtopic.
Många som jämrar sig över KPI beräkningarna. Men de klarar inte av att förklara hur de skulle mäta hushållens kostnader.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Men till och med du borde förstå varför riksbanken inte vill höja räntan. ( tips, det skulle sänka bostadsmarknaden samt föra sverige in i en lågkonjktur.
Det där är bara vidskepelse. Tror du på det och att SCB fuskar med KPI så är du bara en ytterligare vidskeplig konspiratorisk tomte.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Och ärligt talat vad är det för trams att kapitalister skänker något , det är inte så ekonomi fungerar.
Jodå. Du bara inte förstår marknadsekonomi och näringsliv. Jag har redan förklarat detta.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Vart vill du komma med att länka till samma graf hela tiden , ja sverige har starkare ekonomi än polen av redan nämnda i tråden historiska anledningar .
År 2000 var skillnaden i BNP/Capita mellan Sverige och Polen 36167 USD. År 2018 har skillnaden ökat till 41184 USD. Ökat alltså. Polen kommer längre och längre efter Sverige.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Skillnaden är väll att det går framåt i Polen jämfört med Sverige och då snackar vi inte bara ekonomi.
Det går framåt i Polen. Konstigt vore det väl annars när vi skänker BNP till dom.
Men trots detta kommer dom mer och mer efter.
Innovationer och förbättringar i Sverige gör att folk i Sverige ökar avståndet i levnadsstandard mer och mer.
Så är det vare sig man vill det eller inte. Folk som bara knarkar domedagsporr om Sverige har dock inte fatta detta.

Det är alltså så att en ung välutbildad polack har ännu mer att vinna nu 2018 på att migrera till Stockholm, än att vara kvar i Lodz eller en annan Polsk stad.
Citera
2019-12-06, 21:27
  #2811
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Jag har ju förklarat det så att ett barn kan förstå.
Jag var vidare frågat dig vem som betalar produktionsmedlen. Och på det är du helt ställd.

Jag får väl förklara på ett annat sätt då.
När den polske drängen går från åkern in i Kalmars truckfabrik så ökar BNP bidraget från denne polack. Vad har polen bidragit med för denna BNP-ökning?
Just det. 0.

Det är alltså så att en ung välutbildad polack har ännu mer att vinna nu 2018 på att migrera till Stockholm, än att vara kvar i Lodz eller en annan Polsk stad.

Du är ju helt efterbliven , Det är ju Polen som är resursen i ditt tanke experiment som Sverige får tillgång till.

Du kan ju läsa artikeln jag länkade som visar hur mycket väst tjänar i marknaderna i polen.

Jag vet inte ens vad du menar med produktionsmedel det är något begrepp bara marxistiska ekonomer använder. Vilket du antagligen är för när jag försöker förklara varför Sveriges inflation inte stämmer tror du det är häxkonster och videskapelse haha så typiskt. Men herregud läs lite nationalekonomi inga pengar skänks eller är gratis det är så efterblivet att man storknar.


Jo dem räknade med pensionssparande.
Ja jag tittade på statistiken från 2007 , varför ljuger du ? 8 av 10 svenskar hade knappt någon finansiell förmögenhet alls , extremt ojämlikt. Medelvärdet av förmögenhet låg på 580 000 kr , medans medianen på 60 000 kr. Du borde förstå att detta är ganska skevt. 1/4 av befolkningen har till och med negativa tillgångar.

https://ekonomihandboken.se/rika-och-fattiga-i-sverige/hur-rik-ar-varje-svensk/


Ja det är just det som är problemet att väst suger åt sig många som utbildar sig i Polen.
Citera
2019-12-06, 21:59
  #2812
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Nu är du där igen och surar över din nedlagda truckfabrik i Kalmar. Det du kallar "skänka välstånd" kallas bland normalt funtade människor för "investeringar". Välståndet får man tjäna själv. Ingen "skänker" välstånd. Sedan om det handlar om svenska eller kinesiska kapitalister är irrelevant. Kapitalister investerar för att de ser potential att få avkastning på sitt kapital - inte för att de är godhetsapostlar.

Produktionen i din nedlagda truckfabrik hade tydligen bättre förutsättnigar i Polen. Dags att förlika sig med den fria marknaden.
Varken du eller TheSmoker varkar ha den minsta förmåga att förstå enkla saker.

Så här skrev jag till TheSmoker:
När den polske drängen går från åkern in i Kalmars truckfabrik så ökar BNP bidraget från denne polack. Vad har polen bidragit med för denna BNP-ökning?
Just det. 0.

Om ni på allvar menar att polen bidragit med något till BNP-ökningen får ni berätta vad det är.

Handlar det inte mer om att ni vägrar inse fakta. OBS att jag baktalar inte polen på något sätt. Jag bara konstaterar fakta.

BNP-ökningen får polen till skänks. Vidare så kommer polacker att utbilda sig i truckfabriken. (Dugliga sådana vill säga). Och öka sin förmåga att leverera värde. Detta är ytterligare något som skänks till Polen. Dessa personer kan längre fram i livet bidra till att polen av egen kraft skapar BNP.

Om de inte väljer att fly till Sverige eller något annat land. För varje år som går ökar skillnaden mellan Sverige och Polen i levnadsstandard.

Sedan finns naturligtvis en risk att Sverige blir mer kommunistiskt och isolationistiskt. (T ex om SD får mer att säga till om). Då kan ju Sverige påbörja en väg med fallande BNP/Capita. Då kommer fler och fler dugliga personer att fly från Sverige, och Sverige lär bli mindre intressant att fly till för Polacker.
Citera
2019-12-06, 22:38
  #2813
Medlem
CommieHunter1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Om ni på allvar menar att polen bidragit med något till BNP-ökningen får ni berätta vad det är.
Egentligen borde jag hålla mig ifrån dina/era pinsamna inlägg, men eftersom svaret på din fråga är så uppenbart väljer jag ändå att svara.

Polen bidrar givetvis med kvalificerad arbetskraft och infrastruktur. Det är en förutsättning för varje företag som vill flytta sin produktion från punkt A till punkt B.

Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
BNP-ökningen får polen till skänks. Vidare så kommer polacker att utbilda sig i truckfabriken. (Dugliga sådana vill säga).

Om de inte väljer att fly till Sverige eller något annat land.
Du är helt insnöad på det där med att "skänka välstånd"
Låt oss vara konsekventa. Din nedlagda truckfabrik "skänker välstånd" till Polen för att den bidrar till Polens BNP. Analogt måste polacken eller balten som "flyr" till Sverige "skänka välstånd" till Sverige, och eftersom de är så många som "flyr" måste vi ha fått mycket välstånd till "skänks".
Ditt resonemang klingar oerhört korkat.

Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
För varje år som går ökar skillnaden mellan Sverige och Polen i levnadsstandard.
Orkar inte kolla upp det men det bör vara precis tvärt om. Polska levnadsstandarden har ökat avsevärt. Går att se med blotta ögat. Dessutom ligger Polen i topp när det gäller tillväxt.

Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Sedan finns naturligtvis en risk att Sverige blir mer kommunistiskt och isolationistiskt. (T ex om SD får mer att säga till om). Då kan ju Sverige påbörja en väg med fallande BNP/Capita.
Jaha, nu förstår jag vem jag har att göra med, kamrat...
__________________
Senast redigerad av CommieHunter1 2019-12-06 kl. 23:35.
Citera
2019-12-06, 23:27
  #2814
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1

Orkar inte kolla upp det men det bör vara precis tvärt om. Polska levnadsstandarden har ökat avsevärt. Går att se med blotta ögat. Dessutom ligger Polen i topp när det gäller tillväxt.
..

Ja det är precis tvärtom dåren "lixom-fb" har länkat till gdp/capita utan att ta hänsyn till ppp.

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.PP.KD?locations=PL-SE
Citera
2019-12-07, 08:38
  #2815
Medlem
rex144s avatar
Polen attraherar världens största företag som investerar miljarder i Polen, https://media.daimler.com/marsMediaSite/en/instance/ko/More-than-1000-jobs-at-new-engine-factory-in-Jawor-Mercedes-Benz-Cars-celebrates-further-progress-of -new-high-tech-engine-plant-in-Poland.xhtml?oid=40593921
senast Mercedes som kommer bygga och utveckla sina motorer i Polen, det tillverkas redan över 1 miljon bilar, bussar och lastbilar i Polen årligen.

Finanssektorn växer, senast en av världens största banker JP Morgan etablerade sig i Polen , 3000 jobb , IT sektorn likaså, finansiella tjänster, säkerhet och utveckling.

Flygindustrin, flygplan, helikoptrar, både polska och utländska märken

Polska tåg, spårvagnar och bussar rullar i bla Tyskland, Italien, Schweiz, förutom polska tillverkare Pesa, Newag, Cegielski finns även de största utländska aktörer i Polen som Bombardier, Alstom, Stadler

https://www.defence24.com/new-aviation-industry-facility-in-poland-rolls-royce-and-safran-investment-in-the-subcarpathian-voiv odeship

Rolls-Royce bygger sina flygmotorer och båtmotorer i Polen så truckar från Kalmar är en piss i Mississippi men det finns plats även för de
__________________
Senast redigerad av rex144 2019-12-07 kl. 09:09.
Citera
2019-12-07, 10:38
  #2816
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Du är ju helt efterbliven , Det är ju Polen som är resursen i ditt tanke experiment som Sverige får tillgång till.
Du fick frågan: "Vad har polen bidragit med för denna BNP-ökning?"
Det är helt tomt på svarssidan.
Varken du eller CommieHunter1 kan hitta det minsta lilla.
Samtidigt är ni helt oförmögna till saklighet och kan inte medge att jag har rätt.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Jag vet inte ens vad du menar med produktionsmedel det är något begrepp bara marxistiska ekonomer använder. Vilket du antagligen är för när jag försöker förklara varför Sveriges inflation inte stämmer tror du det är häxkonster och videskapelse haha så typiskt. Men herregud läs lite nationalekonomi inga pengar skänks eller är gratis det är så efterblivet att man storknar.
Du kan inte följa den beskrivning som jag gjort som leder till tillväxt i polen utan att polen bidragit till det. Vidare vet du inte vad som avses med produktionsmedel.

Trots det förstår du inte att du är ett extremt fall av fel person att säga till andra att utbilda sig i Nationalekonomi. Du vet ju inte ens vad du talar om.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Jo dem räknade med pensionssparande.
Nej. Nu har du inte klarat av att läsa innantill. Det står klart och tydligt i bilagan med data, att pensionssparande inte är medräknat.

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Ja jag tittade på statistiken från 2007 , varför ljuger du ? 8 av 10 svenskar hade knappt någon finansiell förmögenhet alls , extremt ojämlikt. Medelvärdet av förmögenhet låg på 580 000 kr , medans medianen på 60 000 kr. Du borde förstå att detta är ganska skevt. 1/4 av befolkningen har till och med negativa tillgångar.
Jag talar om precis hur det är. nettotillgångarna stiger med stigande ålder. Monotont. Däremot inte strikt linjärt. Det stiger mer vid stigande ålder. Det är inget konstigt heller då yngre har större vilja till konsumtion.

Undantaget är pensionerade kvinnor som uppvisar minskande tillgångar vid stigande ålder.

Och det är klart att vänstertomter lipar över att det är ojämlikt. Äldre har ju mer än yngre.

(ETC tomtarna du hänvisar till är inte den bästa och mest sakliga källan om man säger så).

Citat:
Ursprungligen postat av TheSmoker
Ja det är just det som är problemet att väst suger åt sig många som utbildar sig i Polen.
Det är bra för de unga polackerna. Dom kommer till en bättre miljö. Och det är bra för det storstad de flyr till.
Citera
2019-12-07, 10:56
  #2817
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Egentligen borde jag hålla mig ifrån dina/era pinsamna inlägg, men eftersom svaret på din fråga är så uppenbart väljer jag ändå att svara.

Polen bidrar givetvis med kvalificerad arbetskraft och infrastruktur. Det är en förutsättning för varje företag som vill flytta sin produktion från punkt A till punkt B.
Det är inget svar på frågan.
Jag repeterar frågan för du har uppenbarligen inte läst innantill. "Vad har polen bidragit med för denna BNP-ökning?"
Personen fanns där innan. Infrastrukturen fanns där innan.

Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Du är helt insnöad på det där med att "skänka välstånd"
BNP/capita stiger i Polen av att Kalmars aktieägare betalar för lokal och produktionsmedel. Och Kalmars ingenjörer i Sverige bidrar med processer.

I polen byter "Dariuz" jobb och BNP stiger.
Polen bidrar med exakt inget till BNP-ökningen.
Polen har fått ökningen till skänks.

Att Polens BNP/Capita stiger är således inte polackernas förtjänst. Utan det är folk i andra länder som ordnar den.

Jag förklara detta för dig och TheSmoker. Ungefär som jag skulle förklarar för en tonåring. Men ni klarar inte av att ta in informationen. Det är väldigt tydligt eftersom ni inte responderar på informationen utan håller en egen monolog för er själva i stället.

Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Låt oss vara konsekventa. Din nedlagda truckfabrik "skänker välstånd" till Polen för att den bidrar till Polens BNP. Analogt måste polacken eller balten som "flyr" till Sverige "skänka välstånd" till Sverige, och eftersom de är så många som "flyr" måste vi ha fått mycket välstånd till "skänks".
Om företaget X skulle etablera sig i Sverige. Bidra med produktionsmedel och processer och folk byter jobb i Sverige till företaget X och omsätter mer person, så blir det precis samma situation.

Men det kommer bli jobbigt för dig att hitta detta företag X.

Tillväxten i Sverige sker inte på det sättet. Den sker genom att vi skapar innovationer och förbättringar. (En duktig polack som flytt till Sverige kan mycket väl vara med i den processen).

Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Ditt resonemang klingar oerhört korkat.
Det är för att du inte tar emot informationen och bara gör ett känslomässigt ställningstagande.

Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Orkar inte kolla upp det men det bör vara precis tvärt om. Polska levnadsstandarden har ökat avsevärt. Går att se med blotta ögat. Dessutom ligger Polen i topp när det gäller tillväxt.
Att du inte klarar av att läsa av numeriska värden och utföra en subtraktion får väl sägas vara talande för din förmåga att hantera fakta.

Istället ägnar du dig åt känslobaserat tyckande. Du har valt att koppla bort dig från verkligheten.
Citera
2019-12-07, 12:07
  #2818
Medlem
CommieHunter1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Det är inget svar på frågan.
Jag repeterar frågan för du har uppenbarligen inte läst innantill. "Vad har polen bidragit med för denna BNP-ökning?"
Personen fanns där innan. Infrastrukturen fanns där innan. .

Kamrat liksom-fb vägrar inse att investeringar i infrastruktur och utbildning är förutsättningar för att locka till sig investeringar. Alla investeringar bidrar till ökat BNP, inklusive de i infrastruktur och utbildning.

Kamrat liksom-fb har blivit indoktrinerad i någon socialistisk tankesmedja att "välstånd skänks". Nej kamrat, välstånd får man jobba hårt för. There is no such thing as a free lunch.

Kamrat liksom-fb lever i villfarelsen att det inte existerar någon inhemsk industri/företagande förutom goda farbröder från Väst som kommer för att "skänka välstånd". Hur kan man ens tänka så?

Eftersom kamrat liksom-fb finner det givande att hålla diskussionen på Greta-nivå väljer jag att dra mig ur sandlådan.
Citera
2019-12-07, 12:28
  #2819
Medlem
Hogdals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rex144
Polen attraherar världens största företag som investerar miljarder i Polen, https://media.daimler.com/marsMediaSite/en/instance/ko/More-than-1000-jobs-at-new-engine-factory-in-Jawor-Mercedes-Benz-Cars-celebrates-further-progress-of -new-high-tech-engine-plant-in-Poland.xhtml?oid=40593921
senast Mercedes som kommer bygga och utveckla sina motorer i Polen, det tillverkas redan över 1 miljon bilar, bussar och lastbilar i Polen årligen.

Finanssektorn växer, senast en av världens största banker JP Morgan etablerade sig i Polen , 3000 jobb , IT sektorn likaså, finansiella tjänster, säkerhet och utveckling.

Flygindustrin, flygplan, helikoptrar, både polska och utländska märken

Polska tåg, spårvagnar och bussar rullar i bla Tyskland, Italien, Schweiz, förutom polska tillverkare Pesa, Newag, Cegielski finns även de största utländska aktörer i Polen som Bombardier, Alstom, Stadler

https://www.defence24.com/new-aviation-industry-facility-in-poland-rolls-royce-and-safran-investment-in-the-subcarpathian-voiv odeship

Rolls-Royce bygger sina flygmotorer och båtmotorer i Polen så truckar från Kalmar är en piss i Mississippi men det finns plats även för de
Oklart om vi ska gratulera eller beklaga sorgen. Det är ju dylika investeringar som din kollega här inne betecknar BNP-stöld
Citera
2019-12-07, 12:58
  #2820
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Du fick frågan: "Vad har polen bidragit med för denna BNP-ökning?"
Det är helt tomt på svarssidan.
Varken du eller CommieHunter1 kan hitta det minsta lilla.
Samtidigt är ni helt oförmögna till saklighet och kan inte medge att jag har rätt.


Trots det förstår du inte att du är ett extremt fall av fel person att säga till andra att utbilda sig i Nationalekonomi. Du vet ju inte ens vad du talar om.


Nej uppenbarligen är jag helt rätt person att säga det för du kan inte ens förstå fundanmenatalla begrepp som bnp , ppp och tillväxt?

Vad polen bidrar med? Dem bidrar med utbilddning , arbeskraft och infrasstruktur , tror du det är gratis eller? Så nej jag kan inte följa din fantasi beskrivning för den är helt ologiskt , ingen seriös ekonom använde produktionsmedel för att någonting alls .

Jag ar redan visat att väst tjänar väldigt mycket på att investera i öst.


Du har inte lyckats svara på ett enda argument och du ljuger som en råtta . Ja etc är vänster men deras statistik är direkt från scb 2007 som du bad mig kolla upp. Du är ju helt värdelös .
__________________
Senast redigerad av TheSmoker 2019-12-07 kl. 13:07.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in