Citat:
Ursprungligen postat av
boboslacke
Om det finns ett annat oberoende vittne som sett samma grupp då?
Ja det skulle vara bra, då polisens hantering av allt som har med Sigge att göra gör honom mer eller mindre värdelös, åtminstone för oss, att spinna vidare på.
Citat:
Ursprungligen postat av
boboslacke
Varför är de hemliga? Det är ju ett nyckelvittne för att fastställa vad som hände och när?
Jag har inte lyckats hitta något om vem den mannen var. Jag antar att om mannen är hörd av polis så är förhören sekretessbelagda, vilket allt förefaller vara som inte användes i TR mot Pettersson.
Citat:
Ursprungligen postat av
boboslacke
Gunnars källa är samma polis som berättat för honom att det fanns knarkspanare (enligt uppgift på väg bort från mordplatsen inom synhåll till mordet) så värdet är nog likvärdigt med de olika förklaringar vi hört kring olika identifieringar av personer i Gamla stan.
Notera att berättelsen om knarkspanare som såg mordet är snudd på identisk med Scarfoots uppgifter som talar om kollegor kring mordplatsen.
Detta är ju mycket intressant, en förhoppning är att få tillgång till något mer konkret om vilka som deltog i operationen mot Sigge, och vilka som var kvar i området vid tiden för mordet.