Citat:
Ursprungligen postat av
mvagrippa
Med tanke på att den sk palmekulan hittades av privatpersonen Elisabeth Belich vid söndag lunch kan knappast den tekniska undersökningen betecknas som en succé .
Hade Sveavägen spärrats av ner till Kungsgatan finns möjligheten att en polis hittat den kulan och inte som Alfredo Tavares.
Wincent Lange hade auktoritet att utöka avspärrningen och avsöka ett större område efter kulor och andra spår . Detta struntade han i och därmed blev det privatpersoner som hittade kulorna .
Undersökande kommissioner har i efterhand visat på att det inte saknades personal för en vidare avspärrning . Moberg/Kviberg utförde sitt jobb bra när dom var på plats . Men WL skulle spärrat av ett större Område under natten och låtit arbetet fortgå .
Ingen har hävdat att den inledande undersökningen var någon succé. Dock bör det beaktas att redan innan jourhavande tekniker infunnit sig var brottsplatsen kontaminerad. Utgångsläget för teknikerna var härvidlag inte det optimala.
Infogar några utdrag ur brottsplatsundersökningsförfarandet och teknikernas förehavanden under mordnatten, återgivet i referatform:
https://drive.google.com/file/d/0BxuBxyn2s5hMQVVQLUNkZGhXY2M/view?resourcekey=0-PeuMRx_lNMB_MizdHBnW-w
Citat:
Vid aktuellt tillfälle fullgjordes beredskapen av Börje Mober och Torsten Kviberg.
Citat:
Uppgifterna om skottlossningen var redan nu motsägelsefulla. Polismän talade om skottlossning, påsksmällare och avgasknallar.
Citat:
Därför avbröts undersökningen och alla tre åkte till ledningscentralen för mer information, där upprepades beskrivningen av ljudfenomenen
Citat:
Begärde därefter av Gösta Welander att få besiktiga kroppen och alla tre åkte därefter till sjukhuset.
Citat:
Ville personligen besiktiga kroppen för att få mer information om skottskada och eventuell vapentyp och utifrån det gärningsmannens position i förhållande till offren.
Citat:
Alla tre lämnade sjukhuaet 03.10 och åkte till ledningscentralen. Gick sedan till tjänsterummet och sammankallade förstärkningar. Även rättsläkarna kontaktades.
Citat:
Extrainkallad personal infan sig 07.00 på brotsplatsen. Personal sändes för att närvara vid obduktionen.
Citat:
Hade vid utsättningen påtalat avspärrningen. Kravallstaket var i färd med att sättas upp vid återbesök på brotsplatsen 09.30. Även kontaktat SL för omdirigering av lokaltrafiken
Ger möjligtvis en mer nyanserad bild. Annars fås ju intrycket att de tre gick hem och lade sig efter den avbrutna inledande undersökningen och inte gjorde ett dyft i övrigt förrän morgonen därpå. Vill påstå att Lange hör till dem vars handlande mordnatten var aktivt och eftertänksamt.
En annan intressant detalj i sammanhanget är den patronhylsa som upphittades lördagen den första mars. Lämnades in till VD1 vid ca. 12.00, alltså i tidsintervallet mellan upphittandet av de officiella mordkulorna.
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:F1209-00
Visar sig sedermera vara av typ 9mm för militära vapen och tydligen funnen på Vasagatan.