Citat:
Ursprungligen postat av zorze
Jag tycker fortfarande att detta spår är intressantast,Lingärdes PM och sidan ur mötesrapporten som vi pratade om i helgen.Varför bemödar sig CIA/NATO och liknande organisationer med att lägga ut desinformation.
Jag tänker som så att CIA/NATO och liknande är de som satte bollen i rullning ,men dessa myndigheter antecknar och har mötesprotokoll som de skickar vidare.De vet att det läcker och därför måste de samtidigt starta dessa desinfokampanjer,men desinformatör som ses som opålitlig av mottagarna,på det sättet får man en helt sann historia att bli icke trovärdig.
Samtidigt så fanns det planer på olika håll som ville ta livet av OP,det är fråga om vilka som kom först.Adm. i olika länder kan ha trott att det var deras team,vi får fundera över vilka som kom först.
Ja, håller med. För mig har detta uppslaget mycket stor sannolikhet, och bara fler och fler bitar faller på plats. Tycker att det finns en förvånansvärt stor överensstämmelse mellan alla dokument inom spåret. Verkar helt klart som om Moskvaresan spelat stor roll och det varit lite bråttom.
Annars är ju det tråkiga med avancerad desinformation att det är mest ägnat åt att förvirra. Genom att kasta sand i ögonen på förföljarna hoppas man att de skall tappa tråden. Man kan egentligen inte titta på om denna typ desinformation pekar åt "rätt" eller "fel" håll, utan kanske titta mer om den verkar innehålla ovanligt stor mängd av spretande uppgifter ägnat åt att förvirra.
Tycker vi skulle ha en sanningskommission i Sverige kring palmemordet, där den som "snackar" kan få sänkt straff eller amnesti. Kanske är historieskrivningen trots allt viktigare än rättsskippningen.
Annars är det ofta är det små detaljer som avslöjar ett dokument, är datum skrivet på det sett man gör i organisationen. Är förkortningarna rätt. Är kronologin ommöjlig.
Men annars med agent F, så har vi ju tre starka källor i denna samma riktining.