Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2022-01-24, 14:25
  #167029
Medlem
HAARPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av p.north
Det tåls att se om, vad säger vittnena.
https://m.youtube.com/watch?v=734G3RBNnNo

När LP säger att jackan var NÅGOT LITET "bullig" så översätter de till att LP sa att jackan var bullig.
Man nämner inget om att LP även sagt att den blå jackan slutade en bra bit nedanför midjan

Man litar blint på vittnen som i motljus , på långt håll och under väldigt kort uppfattat det som en mörk rock och summerar alla dessa vittnen som lika trovärdiga som de vittnen som sett GM och hans blå jacka på nära håll.
Citera
2022-01-24, 14:26
  #167030
Medlem
p.norths avatar
Åter igen, GM hade ingen blå täckjacka!
Av 20 vittnen var L.P som sa så, sannolikt var det AB hon såg. Och GM drog på en gång. Hade ingen konstig spring eller gångstil heller.
Fanns ett annat vittne förutom SE som har varit märklig, och det är L.J rampljus eller medvetet förvirra?
Citat:
Ursprungligen postat av p.north
Det tåls att se om, vad säger vittnena.
https://m.youtube.com/watch?v=734G3RBNnNo
Citera
2022-01-24, 15:15
  #167031
Medlem
Gothuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Auric
Israel och Iran var också fiender. Att Israel på 80-talet betraktade Irak som ett större hot än Iran innebär inte att Israel hade andra anledningar att stötta Iran än att Iran och Irak därmed kunde ägna sig åt varandra och lämna Israel i fred. Iran ville faktiskt också utplåna Israel (där man än idag opererar via Hizbollah), men Irak stod först på dagordningen för Iran. Antagligen för att det var Irak som anföll (med stöd av Israels främsta bundsförvant, USA).

Och allt som hände kring Israels kaotiska tillkomst skedde ju i den kontexten att man skapade ett hemland åt (till stora delar) Europeer genom att ta ett område kontrollerat av britterna i Mellanöstern åt Israel. Den icke-judiska lokalbefolkningen var emot det, så det är klart att det uppstod konflikter och konvulsioner. Människor fördrevs. Men jag kan fortfarande inte se att dessa händelser 40 år före Palmemordet skulle ha spillt över på det.
40 år senare var nämnde Olof Palme aktuell i konflikten. (Medlare, som Bernadotte) Han stoppade vapenleveranser från Sverige till Iran och förbjöd även kommission i de legitima affärerna med Indien. Khashoggi igen.
Jag påstår att många av de 425 kanoner som Bofors sålde till Indien hamnade i Iran. 425?
Ett påstående som ännu måste bevisas.
__________________
Senast redigerad av Gothus 2022-01-24 kl. 15:19.
Citera
2022-01-24, 15:23
  #167032
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av p.north
Åter igen, GM hade ingen blå täckjacka!
Av 20 vittnen var L.P som sa så, sannolikt var det AB hon såg. Och GM drog på en gång. Hade ingen konstig spring eller gångstil heller.
Fanns ett annat vittne förutom SE som har varit märklig, och det är L.J rampljus eller medvetet förvirra?

Ok. Vittnen som säger jacka har sett fel eller är märkliga. Då vet vi.
Citera
2022-01-24, 15:39
  #167033
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
KGB-anstrukne? Hur då?

När KGB-chiffermannen Vladimir Petrov hoppade av i Australien 1954 kom sökarljuset på KGB-agenten "OSA" getingen på svenska. Nedanstående visar på SÄPOs uppgifter som identifierade denna sovjettillgång som Sverker Åström.

[i]Fallet OSA, Åström Carl Sverker, född den 30/12 1915.

”Från Australien har hit överlämnats en rapport nr 5 av den 19.1.55 angående olika fall av ryskt spioneri i Sverige. Beträffande rubricerade fall innehåller rapporten följande: ”OSA”, som betyder geting, var kodnamnet på en svensk tjänsteman inom det svenska utrikesdepartementet, som ”studerades” av statens säkerhetstjänsts residenter (KGB) under omkring tre år till 1945-46, då han placerades på någon svensk beskickning i utlandet, troligen på den amerikanska kontinenten.

Petrov har glömt OSA:s namn , men det är möjligt att han kan påminna sig det, ty han säger att han har det på tungan. Likaså har han nu glömt inom vilken avdelning av utrikesdepartementet som OSA arbetade. OSA var andresekreterare. Han var född omkring 1911 och var troligen ogift vid tiden ifråga. Han odlades av Chernov, som kom så långt att han försökte värva OSA blott för att få en vägran till svar. Men även därefter fortsatte Chernov att träffa OSA och fick en viss mängd muntliga uppgifter av honom. OSA lämnade aldrig något skriftligt material. Kort före Chernovs avresa från Sverige presenterade Chernov OSA för Yeliseyev alias Sinitsyn, som hade ett eller två sammanträffanden med OSA. Beträffande OSA gjordes den 15.8.44 av personal från den dåvarande kriminalpolisen 6:e rotel den iakttagelsen att han sammanträffade med 2:e legationssekreteraren på ryska ambassaden, Elisei Yeliseyef. Över vad därvid iakttogs upprättades en så lydande övervakningspromemoria:

Tisdagen den 15.8.44 kl.17.00 iakttogs Yeliseyev komma åkande i bil A28924 förd av chauffören Troisky. Bilen, vilken kom Birger Jarlsgatan, där Yeliseyev steg ur.

Kl. 18.50 anlände bilen A28924 förd av Troisky till huset nr. 110. Strax därefter kom Yeliseyev ut samt steg in i bilen. Bilen fördes därpå Frejgatan-Valhallavägen-Artillerigatan-Strandvägen-Arsenalsgatan till Gustav Adolfs torg, där den parkerades utanför Operan. Eliseyef steg ur bilen samt gick sedan omkring på torget seende sig mycket ivrigt omkring. Kl 19.10 anlände en man, med vilken Yeliseyev sammanträffade nedanför Gustaf Adolf statyn. Sedan de samtalat ungefär 10 minuter följdes de åt till den väntande bilen, i vilken båda steg in. Bilen fördes sedan med stor hastighet runt torget samt vidare Regeringsgatan-Birger Jarlsgatan-Roslagsgatan genom Bellevue parken till restaurant Stallmästargården. Här steg Yeliseyev och den okände av under det att Troisky for därifrån med bilen. Yeliseyev och den okände steg in i restaurangen, där de hade beställt ett bord. Klockan var då 19.30.

Klockan 22.10 lämnade Yeliseyev och den okände restaurangen och steg in i en utanför restaurangen ståendes droskbil. Droskbilen fördes Norrtullsgatan-Drottninggatan-Riksbron-Västerlånggatan-Storkyrkobrinken-Trångsund-Stortorget-Köpmang atan till i höjd med Trädgårdstvärgränd, där den stannade. Här steg den okände mannen ut. Efter det att mannen stigit ur begav han sig gående Köpmangatan norrut till Stortorget, över torget samt in i Trångsund. Kommen halvvägs mellan Stortorget och Storkyrkobrinken gjorde han helomvändning samt återvände till Stortorget, över detta samt vidare Köpmangatan söderut till Trädgårdstvärgränd. Här vek han in i gränden samt låste med egna nycklar upp porten till huset nr 16, varefter han gick in. I vilken lägenhet han gick in i kunde inte konstateras, men det var med all sannolikhet 1 tr. upp, enär ljudet när han låste upp lägenhetsdörren hördes mycket tydligt ned i porten.

Den 16.8.44 kl. 8.00 påbörjades övervakningen utanför nr 16 Trädgårdstvärgränd eller som det officiellt kallas 16 Köpmangatan.

Kl. 9.20 lämnade den ovannämnde okände mannen huset samt begav sig gående Trädgårdsgatan norrut till Slottsbacken samt därifrån genom Slottsgården ut på Lejonbacken samt nedför denna till Norrbro. Han fortsatte vidare över bron till Arvfurstens palats, där han gick in. Den där, sittande vaktmästaren hälsade på honom, varför mannen tydligen var anställd därstädes. Vid kontroll å mantalskontoret konstaterades att i huset nr. 16 Köpmangatan 1 trappa upp är boende 2:e sekreterare vid UD, Carl Sverker Åström, född 30/12 1915 i Uppsala domkyrkoförsamling, ogift.

Beträffande Yeliseyev har hit från Australien överlämnats en rapport av den 6.4.55:

”Yeliseyev”, Elisei. Född 8/6-1909. Befattning 1:e legationssekreterare. Verkligt namn: Sinitsyn, Elisei, Tikhonovich. 1942 biträdande chef för NKGB:s (KGB) skandinaviska avdelning. 1944 förflyttad från Finland till Sverige som biträdande NKGB:s resident. 1946 förflyttad tillbaks till Finland som NKGB:s resident (KGB:s chef). Senare förflyttad tillbaks till Moskva som chef för den skandinaviska avdelningen inom informations kommitténs europeiska direktorat (KGB). 1950 placerad i Tyskland som legal resident kamouflerad till politisk rådgivare. Sinitsyn ansågs enligt Petrov vara expert på att knyta spionkontakter i utlandet och höll föreläsningar inom KGB i detta ämne.

Den 1.6.55 anmodades Petrov att lämna ytterligare upplysningar i rubricerade ärende ”OSA”. Till en början förklarade Petrov, att han nu tror att OSA:s verkliga namn var Åström. Han berättade därefter: Chernov var den tjänsteman som först kom i kontakt med OSA, troligen på någon mottagning på ryska ambassaden. Petrov såg ett flertal rapporter som innehöll upplysningar om svensk politik, vilka Chernov fått genom OSA. Rapporterna innehöll emellertid icke upplysningar eller karaktäristika om personer. Ibland besökte Chernov OSA i dennes våning och i sina rapporter beskrev han våningen och möbleringen och uppgav att våningen var ganska fattigt möblerad. Chernov begärde tillstånd att ge Åström en radioapparat i gåva och Moskva gav detta tillstånd.

Chernov kunde icke genoföra planen att ge Åström en radioapparat. Orsaken var möjligen att Åström lämnade Sverige för tjänstgöring i något annat land. Efter instruktioner från Moskva fick Yeniseyev alias Sinitsyn överta Åström och Yeliseyev träffade Åström åtminstone ett par gånger. Yeliseyev hade en mycket högre ställning än Chernov och detta var uppenbarligen anledningen till att han fick överta Åström. — Såsom uppgivits i tidigare rapporter, vägrade Åström att bli (fullt utvecklad) agent. Petrov tror att ett nytt försök att rekrytera Åström hade planlagts men Petrov vet icke någonting om detta nya rekryteringsförsök. Åström ansågs tycka om Ryssland och han träffade många ryssar. Petrov minns att Åström varit i Ryssland och att han talade ryska. Detta var även nödvändigt, eftersom Yeliseyev icke talade något annat språk än ryska. Petrov är säker på att Chernov icke hade något mer sammanträffande med Åström, sedan han förgäves gjort ett försök att värva honom som agent.”[/stycket är är taget från Anders Jallais sida

Ovanståend stycke är är taget från Jallais sida och visar en rapport från SÄPO då vare sig Calle Persson, Olof Frånstedt eller PG Näss ens var påtänkta för SÄPO-tjänst.

Olof Palmes, Hans Holmers och Ebbe Carlssons vänskap med denne KGB-agent är minst sagt problematisk. En person med KGB-kopplingar blir utrikespolitisk emissarie för PU. Man kan bara undra på vilka grunder han fick behålla den centrala position på UD som han hade. Visar på vilka problem ett demokratiskt samhälle har att hålla kolla på sina presumtiva quislingar.
Citera
2022-01-24, 15:48
  #167034
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ben-varfor
Den här dokumentären är från 1992 så det som sägs om S-force
har inte förändrat bilden i stort.
Med tanke på buggningen av Nerzjinskij tycker man att relationen
till USA är intressant. CIA hade spaning på Oswald i fyra år
före Kennedy-mordet.
Lika outgrundlig är gruppen Ebbe, Hasse, Sverker. Vilket håll
ska man nysta ifrån? Var det ingen som lyssnade på SÄPO:s
varningar om Sverker Åström?

Sverker Åström stoppades från posten som kabinettssekreterare fram till 1972. Min tro är att det var antingen Tage Erlander eller Torsten Nilsson, eller kanske båda som såg till detta . Men -72 var den riksväktarduo borta ur regeringen . 1973 blev stor-Sven Andersson utrikesminister och han kunde säkerligen hålla koll på sin närmaste man. Stor - Sven var känd som en kompromisslös antikommunist .
Citera
2022-01-24, 15:51
  #167035
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gothus
40 år senare var nämnde Olof Palme aktuell i konflikten. (Medlare, som Bernadotte) Han stoppade vapenleveranser från Sverige till Iran och förbjöd även kommission i de legitima affärerna med Indien. Khashoggi igen.
Jag påstår att många av de 425 kanoner som Bofors sålde till Indien hamnade i Iran. 425?
Ett påstående som ännu måste bevisas.

Men med namedropping hittar du hur mycket kontakter som helst. Dessa teoribyggen blir meningslösa. Och de svarar som sagt inte ens på frågan "varför". Stoppa vapenleveranser till ett krig där det i alla fall kom i vapen i mängder. Var det något Iran-Irak kriget inte led brist på så var det vapen. Även om de svenska kanonerna var bra, så var de knappast avgörande. Jag skulle möjligen förstå detta samband om du hävdade att det var Bofors som låg bakom mordet pga uteblivna affärsmöjligheter. Men att nån internationell gruppering skulle mörda en svensk statsminister som försökte stoppa en liten del av hela härvan och en liten marginell rännil av vapenflödet till de stridande?

Och som jag skrev tidigare. Om en sådan grupp skulle vilja mörda Palme måste man nog utgå från att de ansåg mordet så viktigt att det skulle utföras oavsett livvakter och annat. Och då är frågan om den som sköt på Sveavägen verkligen kan vara den person (eller ingå i den grupp) som har till uppgift att skjuta Palme till (nästan) vilket pris som helst? Jag kan inte se att mordet så som det utfördes skulle ha utförts av en kompetent person som åtagit sig att fullfölja ett kontrakt åt en internationell kartell.

Jag avvisar inte nödvändigtvis din teori, men jag vill gärna se lite mer konkreta saker och inte bara en massa "jag mötte Lassie" korrelationer mellan folk. Det sägs ju att man genom 7 kontakter direkt eller indirekt känner alla människor på hela planeten. Och då blir diverse personkopplingar svåra att ta som starka indicier på något överhuvudtaget.
Citera
2022-01-24, 16:00
  #167036
Medlem
mvagrippas avatar
Det var Sternligan som mördade Folke Bernadotte , inte Haganah . Att den israeliska staten inte la många strån i kors för att gripa och lagföra mördarna är ett faktum .

Citat:
Ursprungligen postat av Gothus
vad hade Haganah för vinning av att mörda den svenske mellanöstern medlaren, Folke Bernadotte?
Olof Palme var som du vet även FN's utsedde medlare i MÖ.

Citat

Dr. Moshe Sneh, who headed the Jewish underground army Haganah from 1940 to 1946, charged yesterday that efforts were being made to "utilize the assassination of Count Folke Bernadotte as an excuse to attack the territorial integrity and sovereignty of the State of Israel."
Slut citat
https://www.nytimes.com/1948/10/16/archives/plan-to-rob-israel-of-lands-charged-bernadotte-assassination-used-a.html

DE KÄMPADE FÖR DET NYA ISRAEL - Menorah
De gamla soldaterna berättar att den judiska armén Haganah, ... Mest känd av de svenska krigsfrivilliga blev så småningom Sigvard Marjasin.

https://www.menorah-sweden.com/artiklar/ejarkiv.98-nr3s19.html

Marjasin känns lite jävig.
Israel och Iran hade en gemensam fiende i iraks ledare Saddam Hussein.
Hussein hade lovat att driva judarna ut i Medelhavet. Det blev inte så. Några SCUD-missiler dock.
Citera
2022-01-24, 16:09
  #167037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ben-varfor
Ingen har väl påstått att S-force skulle ha mördat Palme.
Dom var möjliga gärningsmän på the grassy knoll
och därmed del i en konspiration som sedan eventuellt
mörklades av Warren-kommissionen och som slutligen
kunde ha en motsvarighet i Hans Holmers hantering
av Palme-mordet.

I bägge fallen skulle då sanningen ha varit för
obehaglig för allmänheten och en testpunkt för
detta kunde vara hemligstämplingen 1989 av
Nerzjinskij-buggningen.

Det finns flera "problem"/vinklingar på "gamla" CIA och utomrättsliga avrättningar av för"CIA" misshagliga individer.

När Church Committee överlämnade sin rapport infördes ett moratorium på destruktion av underlaget vilket senare ledde till att William Barr fick moratoriet upphävt och underlaget förstört. Det är alltså bara en tillrättalagd bild av underrättelsetjänsternas övergrepp i form av en slutrapport som den amerikanska allmänheten fick se och offren för underrättelsetjänsternas utomrättsliga avrättningar fick ingen upprättelse.

Som väl är så har den svenska offentlighetsprincipen gjort att samma förfarande, i överförd betydelse, inte har tillämpats i fallet MOP.

För att tala klartext så har något liknande inte förekommit i Sverige utan istället så har såväl Juristkommissionen och Granskningskommissionen haft så lama direktiv och bristande befogenheter att någon egentlig utredning av exv RPS/Säk, RK och / eller försvarsmaktens eventuella delaktighet har inte ens utretts. Till skillnad från USA där Senaten fått se utredning i sitt utskott men bara offentliggjort slutrapporten och sedan förstört underlaget.

Vilka som är mest klandervärda avstår jag från att fälla något omdöme om men ingen "scorar högt" i transparens.

För egen del tycker jag att "hemligstämplingen 1989 av
Nerzjinskij-buggningen" kan hävas och Sverige be om ursäkt för att de brutit mot Wien-konventionen.
__________________
Senast redigerad av Utredaren 2022-01-24 kl. 16:35.
Citera
2022-01-24, 16:10
  #167038
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
Både dom stora som dom små underrättelseorganisationerna spanar på alla möjliga, varandra och ibland på sig själva för infiltratörer.

Om dom i S-force var i trettio-årsåldern 1960 så var dom i 50-60-årsåldern 1986. Det är för gammalt för att springa omkring på Tunnelgatan.

Dessutom byts ledning ut med jämna mellanrum och avpolletterade DCI tappar sin befälsrätt hur kompetenta dom än är. Då återstår den privata sektorn med handel i vapen, narkotika och prostitution
Jag menar alltså att det med största sannolikhet är i samma transnationella nätverk som mördarna med uppdragsgivarna står att finna. Ett nätverk vars yttersta beskyddare var och är US National Security state.

Mer precist. När Carter och Turner drev ut "the old boys" från CIA så privatiserades stora delar av det gamla CIA och där nu bland annat "Safari Club" ingick. När sedan Reagan/Bush vann presidentvalet så kvarstod den privatiserade delen men som nu användes av den sittande administrationen för allehanda ljusskygga aktiviteter där "October Surprise" och därpå "Iran-Contra" tillhör de mer kända.

OP hotade som medlare mellan Irak och Iran en mycket lukrativ business som finansierade dels Israels säkerhetstjänster och dels Contras när Kongressen stoppade USA's lagliga stöd till dessa.

Än viktigare var OP's arbete för en kärnvapenfri zon i Norden och här hade dessutom konspiratörerna en stark inhemsk hatisk opinion med sig samt sina allierade i NATO.

Många av de som fanns med vid tiden för mordet på JFK, fanns mycket aktiva med vid tiden för mordet på OP. Ted Shackley är ett mer känt exempel.

Det är i det nätverket som OP's mördare sannolikt står att finna
Citera
2022-01-24, 16:31
  #167039
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Jag menar alltså att det med största sannolikhet är i samma transnationella nätverk som mördarna med uppdragsgivarna står att finna. Ett nätverk vars yttersta beskyddare var och är US National Security state.

Mer precist. När Carter och Turner drev ut "the old boys" från CIA så privatiserades stora delar av det gamla CIA och där nu bland annat "Safari Club" ingick. När sedan Reagan/Bush vann presidentvalet så kvarstod den privatiserade delen men som nu användes av den sittande administrationen för allehanda ljusskygga aktiviteter där "October Surprise" och därpå "Iran-Contra" tillhör de mer kända.

OP hotade som medlare mellan Irak och Iran en mycket lukrativ business som finansierade dels Israels säkerhetstjänster och dels Contras när Kongressen stoppade USA's lagliga stöd till dessa.

Än viktigare var OP's arbete för en kärnvapenfri zon i Norden och här hade dessutom konspiratörerna en stark inhemsk hatisk opinion med sig samt sina allierade i NATO.

Många av de som fanns med vid tiden för mordet på JFK, fanns mycket aktiva med vid tiden för mordet på OP. Ted Shackley är ett mer känt exempel.

Det är i det nätverket som OP's mördare sannolikt står att finna


Att name-droppa alla möjliga mer eller mindre ljusskygga intresseorganisationer och kalla dom "transnationellt nätverk" ger vid en organisationbedömning en låg relevans.

Eller med en rannsakande fråga; Vem bestämmer?

Vem auktoriserade mordet av Sveriges statsminister?

Har du det namnet?

Märk att jag inte har någon invändning på att någon individ med anknytning till någon av de organisationer du namnger skulle kunna vara delaktig i mordet.

Men ursäkta att jag skriver det men jag föredrar John Le Carré's beskrivning av den internationella vapenhandelns anknytning till narkotikakartellerna i Sydamerika, då Medellin-kartellen, nu Clan del Golfo, och hans beskrivning av hur MI6 och CIA agerar för att skydda sina intressen än en skrivbordsteoretisk ansats att misstänkliggöra än den än den andre.
Edit: Märk att den publicerades 1993 med Iran-Contras / MOP i backspegeln. Den har faktiskt en viss relevans.

Citat:
The Night Manager is an espionage novel by John le Carré, published in 1993. It is his first post-Cold War novel, detailing an undercover operation to bring down a major international arms dealer.
Källa: https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Night_Manager
__________________
Senast redigerad av Utredaren 2022-01-24 kl. 16:38.
Citera
2022-01-24, 17:32
  #167040
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HAARP
När LP säger att jackan var NÅGOT LITET "bullig" så översätter de till att LP sa att jackan var bullig.
Man nämner inget om att LP även sagt att den blå jackan slutade en bra bit nedanför midjan

Man litar blint på vittnen som i motljus , på långt håll och under väldigt kort uppfattat det som en mörk rock och summerar alla dessa vittnen som lika trovärdiga som de vittnen som sett GM och hans blå jacka på nära håll.
Ja det betyder ju lite bullig, inte bullig.

Sa LP att den slutar en bra bit nedanför midjan?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in