Citat:
Ursprungligen postat av
knusslig
Jo, men Stasi lär ju ha tyckt att Palme var den ledare i det icke-kommunistiska Europa som var en av dem som stod dem närmast. Varför skulle de velat göra sig av med Palme eller försvåra utredningen? Det fanns ett starkare motiv att göra sig av med Palme från den andra ändan av den politiska skalan.
Östtyskland hade rimligen inget motiv, men RAF som organisation hade det, i form av ett hämndmotiv från 1975. Det var av allt att döma i deras stil att hämnas sådana oförrätter. Det fanns täta band mellan DDR och RAF, men RAFs medlemmar var ändå fristående från DDR och kunde agera i eget intresse. De var också fristående från varandra.
Ponera t ex att Horst Ludwig Meyer och Barbara Meyer som misstänktes ligga bakom mordet på Gerold Braunmühl på hösten 1986 - där för övrigt åtminstone Wikipedia ger uppgiften att mordvapnet var en Smith & Wesson-revolver - beslutade på egen hand att mörda Palme som hämnd för västyska ambassaden. De eller Horst Ludwig Meyer ensam eller i samarbete med någon utförde mordet och tog sedan också på sig det genom inringningarna. Sedan höll de tyst om det som RAF- terrorister haft för vana och Meyer avled 1999.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gerold_Braunmühl
https://de.m.wikipedia.org/wiki/Horst_Ludwig_Meyer
Annars håller jag med om att det mest uppenbara motivet för att mörda Palme var att han uppfattades av högerkretsar som kryptokommunist, landsförrädare och en fara för Sverige. Att en stat och dess hemliga tjänster skulle ligga bakom verkar osannolikt, förutom vad gäller Sydafrika där dess hemliga tjänster kan ha agerat helt fristående från den politiska ledningen.
Men i olösta mord på kontroversiella politiker som Palme skall man i princip ändå inte utesluta något per se. Det är fakta som är betydelsefulla, teorier som sådana kan man bara ställa upp mer eller mindre sannolika.
Vad gäller RAF-teorien finns som fakta telefonsamtalen som tar på sig mordet, vilket åtminstone ökar sannolikheten något så länge de inte är förklarade. Det udda valet av mordvapen och ammunition förklaras också om det stämmer att RAF haft en förkärlek för det. Men det är väl i princip det och jag har svårt att se att man skall komma längre, om ingen erkänner, om det nu var så att RAF utförde mordet.