bumpelibump
Tempel eller lyxhotell? Gåva, lån eller investering?
I AB länken som knullkungen postar här ovanför, säger Bongart att det rör sig om "en gåva".
I Di så sägs det att:
http://di.se/Default.aspx?pid=221209...epslanguage=sv
Citat:
Qigongläraren Marcus Bongart har dock motsatt sig detta eftersom han inte ansett att pengarna varit ett lån utan en investering.
Om det då rör sig om en "investering" så borde väl hennes miljoner innebära någon form utav delägarskap, eller. Hur ligger/låg det till med Yangtorp eg,?
Intressant artikel:
http://www.nsk.se/article/20101017/M...rp-i-det-dolda
Citat:
Kändisar styrde Yangtorp i det dolda
Yangtorp drevs av en hemlig "kändisstyrelse" med bland andra Abba-Frida och Tomas Ledin i spetsen.
Abba-stjärnans pengar användes för att bygga en lyxig oas. Tanken var att locka rika och berömda från hela världen.Nu är framtiden för de högtflygande kändisplanerna osäker.
Formellt sett finns det inga uppgifter på att Anni-Frid Reuss, Henry Smith, Tomas Ledin och hans hustru Marie, som även är dotter till Stikkan Andersson, samt Landskronaadvokaten Fredrik Schlasberg suttit i någon styrelse –allting byggde på att kontakterna sköttes informellt, och att det inte skulle synas var pengarna kom ifrån.