Tydligare kan det inte illustreras. D v s ljugmedias patologiska drift att alltid sparka på SD så fort tillfälle yppar sig. Här blev slaskmedias agenda lite väl iögonfallande.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article18893308.ab
Ett antal riksdagsledamöter har tydligen befunnits ha gjort resor för skattepengar med mer eller mindre krystade förklaringar rörande resans relevans för riksdagsarbetet. Självfallet är det en SD-politiker som hängs ut på förstasidan. Avsikten att framhäva SD som de mest förkastliga är uppenbar.
Inne i artikeln framgår det lite pliktskyldigt att andra partiers politiker slösat bort avsevärt större summor. Dessutom med motiveringar som förefaller mer långsökta än SD-politikerns.
Edit. Ser nu att likaledes lögnaktiga Expressen kör samma vinkling som AB. SD-mannen som reste för 11.000 kr hängs ut mest. Moderaten som reste för 30.000 kr nämns i förbigående. Alla kommunister, sossar och miljömuppar som vältrat sig i resetraktamenten nämns inte alls.