2012-02-15, 23:23
  #8941
Medlem
traedets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basarmannen
Jo det spelar visst roll var man gör sin GMU och NEJ den är inte exakt lika över hela landet. Kursinnehållet är likadant och ska vara styrande men förbanden väljer att göra sina egna tolkningar. Antalet fältdygn till exempel, vilket är styrt i kursinstruktionen för GMU:n...för att det ska räknas som fältdygn sover man i skogen...men om man inte får sova alls så kan det ju inte räknas som fältdygn...

Och vill man jobba på ett förband är det bäst att göra sin GMU där för befälet som rekryterar till sin pluton väljer ju helst någon de redan vet vem det är och som han/hon själv eller kollegor utbildat. Istället för att ta någon som "något konstigt förband" utbildat.

Tanken med GMU:n är att den ska vara lika var man än genomför den. Men det är en dröm som några papperstigrar på militärhögskolan i Halmstad och HKV lever i. Innehåller i GMU:n är styrande men så länge det är människor och inte robotar som är officerare kommer det aldrig bli någon milimeterlikhet.
Jag förstår hur du tänker men så är inte riktigt fallet heller. Plutoncheferna styr över sin utbildning, helt klart men dom har fortfarande ett krav från HKV och Regeringen när det kommer till innehåll. Det som meddelas där är minikravet för vad en GMU ska innehålla och då är det antingen måttat i dagar eller timmar. Dessa får inte underskridas. Det görs kontroller att utbildningen efterlevs enligt bestämmelserna och jag har själv varit runt och kollat på olika utbildningar och har även utbildat själv.

Naturligtvis är det bättre att genomföra utbildningen vid det förband man förväntas ta anställning/kontrakt vid just för att plutonchefen/rekryteringsofficerarna ser vad dom har att tillgå på just den platsen man truppför.
Fördelar/Nackdelar: Fördelen är att man får en bättre överblick i vad man får för soldater och var man kommer att måsta lägga utbildningsståndpunkten efter genomförd GMU bland annat.
Nackdel, man mister mycket bra och kompetent personal om man tänker på det sättet att GMU på andra platser i landet inte har samma "status" som den dom genomför. Därför är och ska inte GMU utildningarna vara olika. Det kan skilja sig på några få fältdygn men anser truppförande befäl att utbildningen dom genomför är tillräcklig för att personen ska ha grundläggande kunskaper efter genomförd GMU med den plan han/hon lagt upp så är det upp till det befälet/befälen att ta det beslutet.
Citat:
Ursprungligen postat av Ubunto
Anmälde mig till GMU för 2 dagar sedan, hur lång tid tar det innan de skickar ut de webbaserade frågorna? Det känns lite diffust på FMs sida.
Det kommer inom en till två veckor.
2012-02-16, 01:21
  #8942
Medlem
Murray.The.Skulls avatar
Dem ställen man önskar att göra GMU på under webb testet är det dem man söker till med automatik? Eller gör man sin slutliga sökning på mönstringen?
2012-02-16, 01:24
  #8943
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Murray.The.Skull
Dem ställen man önskar att göra GMU på under webb testet är det dem man söker till med automatik? Eller gör man sin slutliga sökning på mönstringen?

Du gör din ansökan på antagningsprövningen. Är osäker på att yrkesvägledaren ens ser vad du valt på rekryttestet. Tror det bara är för att göra en intressekoll.
__________________
Senast redigerad av nisseg1 2012-02-16 kl. 01:31.
2012-02-16, 12:27
  #8944
Medlem
traedets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nisseg1
Du gör din ansökan på antagningsprövningen. Är osäker på att yrkesvägledaren ens ser vad du valt på rekryttestet. Tror det bara är för att göra en intressekoll.
Yrkesvägledaren ser detta inte men du kallas till mönstring utefter vad du söker för intressen på webben. Söker du ett intresse för Yrkesofficer och specialistofficer kommer du förmodligen inte kallas till en mönstring i februari eftersom uttagningarna till officer av alla dess slag är på hösten.
När du väl mönstrar så får du välja fritt bland det tjänster som erbjuds naturligtvis.
2012-02-16, 15:46
  #8945
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JonathanFreeloader
Såg du aldrig reklamfilmen som gick hela tiden förra året?

Det är just sånt som du sett i de där filmerna/tvserierna som Försvarsmakten/verkligheten INTE erbjuder....

skit i vilket ställe som anses hårdast... snacka med yrkesvägledaren, kolla vilket ställe med markstrid som du har bäst chans att komma in på och satsa på det istället.

Det är ju som sagt var meningen att GMUn ska vara lika på alla förband oavsett inriktning även om det sedan inte verkar bli så...

Jag har faktiskt inte sett hela reklamen men den var klockren må jag säga!

Det får nog helt enkelt bli så att yrkesvägledaren får hjälpa mig att bestämma. Skyttesoldat är något jag verkligen skulle vilja bli, tyvärr vet jag inte hur mycket min dåliga syn förstör för mig.
2012-02-16, 16:36
  #8946
Bannlyst
Jag håller på och väljer vilket förband jag ska vara med i, vill helst vara marksoldat och bor i Västra Götaland. Är det någon stor skillnad på vilket förband man väljer?
2012-02-16, 17:07
  #8947
Medlem
Fredsharks avatar
Sökt följande: Flygbasjägare Ronneby, Markstrid Kungsängen/Livgardet samt Markstrid Skövde P4.

Någon annan som sökt likadant?
2012-02-16, 17:08
  #8948
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fredshark
Sökt följande: Flygbasjägare Ronneby, Markstrid Kungsängen/Livgardet samt Markstrid Skövde P4.

Någon annan som sökt likadant?

Jag ska söka till Ronneby, fast markstrid.
2012-02-16, 17:40
  #8949
Avslutad
Om man blir antagen till gmu, kan man då bara göra gmu-utbildningen och sen inte göra något mer inom försvaret. Alltså ha gmu-utbildningen i sitt bagage?

Skriver på mobilen så svenskan ursäktas.

MVH
2012-02-16, 17:42
  #8950
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av emedlem
Om man blir antagen till gmu, kan man då bara göra gmu-utbildningen och sen inte göra något mer inom försvaret. Alltså ha gmu-utbildningen i sitt bagage?

Skriver på mobilen så svenskan ursäktas.

MVH
Ja.
2012-02-16, 17:51
  #8951
Medlem
Fredsharks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av emedlem
Om man blir antagen till gmu, kan man då bara göra gmu-utbildningen och sen inte göra något mer inom försvaret. Alltså ha gmu-utbildningen i sitt bagage?

Skriver på mobilen så svenskan ursäktas.

MVH
Ja, det är precis som med vinnaren av Idol tillexempel, när han/hon vunnit tävlingen så blir personen erbjuden ett kontrakt som sträcker sig på en viss tid. Man kommer även överens om halvtid/heltid etc etc. Så har man ju även valet att backa ur och inte bli anställd alls och återgå till civilmörkret om man så önskar.
2012-02-16, 18:38
  #8952
Medlem
Någon som har någon aning vilka krav som ställs på "extra mönstringen" till Röjdyk?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in