Citat:
Ursprungligen postat av
8978wxu642
varför skulle dessa vara nyttigt? I princip lika mycket kcal som andra snacks.
Citat:
Ursprungligen postat av
8978wxu642
Det är väl kalorier som är själva sättet att näta näringen? Vad tänker du annars på?
Citat:
Ursprungligen postat av
8978wxu642
Du blir lika tjock oavsett vilken av dom du äter.
Visst, är väl olika vad man anser höra till ”nyttigt” men för mig, och troligen många andra, innebär nyttigt snacks mer fiber, vitaminer och mineraler än kex och godis. Sen är jag själv försiktig när det kommer till ex russin.
Att en kalori är en kalori även när den behandlas i kroppen motsäger många forskare nu för tiden. Enligt dem finns det många saker som påverkar, ex insulin och andra hormoner. Jag kan med säkerhet säga att jag inte går upp i vikt av ägg, smör, grädde men att jag gör det väldigt snabbt av vitt bröd och godis. Pannkakor går utmärkt för mig att äta, troligen eftersom vetemjölet där kombineras med proteinet i ägg och mjölk. För mig är det alltså helt uppenbart att det spelar väldigt stor roll om kalorierna kommer från protein och fett eller snabba kolhydrater. (Därav försiktigheten med russin och torkad mango skulle jag bara äta som något extra lyx. Dadlar ser jag, liksom mango, som nyttigare godis, dock betydligt bättre än russin, kanske för att de har dubbelt så många gram fibrer.) Seeing is believing!
Citat:
Ursprungligen postat av
riksompsykadeliska
Va lite besviken på deras salted caramell daldar, inget sallt alls, bara LITE jordnötssmör på :/ saltade själv.
Torkad mango är riktigt gott! kan dock inte äta mycket av det tyvärr

Får skum mage då
Håller med om salted caramel inte var särskild god. Men lakritsdadlarna! Mmm! Troligen eftersom dadlar är sött, mjukt och segt, som en naturens kola, och även konventionellt godis använder sig av lakritsrot och salmiak. Resultatet blir att det verkligen smakar som lakritsgodis och inte något taskigt substitut. (Tja, som ett slags lakritsgodis iaf.)