Citat:
Ursprungligen postat av Venusberget
Den här frågan antyder att det skulle sitta oskyldigt dömda i våra fängelser.
Det är skillnad mellan att bli anklagad för våldtäkt och att faktiskt bli dömd för våldtäkt. Varför får jag uppfattningen att flera i den här tråden blandar ihop falska anklagelser med att bli oskyldigt dömd?
För att det finns ett fåtal saker som idag är likt häxjakten i forna dagar. En
anklagelse om våldtäkt kan leda till mycket olyckliga saker, som att förlora jobbet på ett eller annat sätt, folk som skyr en, vänner som inte vill ses och fan vet. Det var ganska nyligen en herre för en organisation som blev anklagad och trots att utredningen inte ens är klar så höjs fler och fler röster inom den egna organisationen att han ska "stiga ner" och låta någon annan ta över det som han har skapat.
Detta är ett av de relativt få brotten där blotta anklagelsen kan få jobbiga konsekvenser i dagens "åh så korrekta" Sverige.