Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymare
"riktig våldtäkt"?
Någon sådan term finns inte. Våldtäkt existerar i olika tappning enligt gällande våldtäktslagstiftning, det är den man relaterar till i ett rättsfall.
Eva Finné gjorde ett uselt jobb och överprövades. Hon missade flera brottsrubriceringar att utreda. Överprövningen har sedan hållit i samtliga juridiska instanser i Sverige och gäller ännu idag, 6 1/2 år efteråt. Det är uppenbart att Finné hade en usel dag på jobbet.
Du har tidigare med en åsnas envishet uppgett felaktig straffskala för "våldtäkt, mindre grov", och systematiskt vilselett genom att stoppa in begreppet "mycket grovt brott" i samband med detta. Så du kanske inte är rätt person att uttala dig om vilka juridiska termer som är korrekta eller ej? Du har ju bevisligen ingen koll.
Ditt påstående om att Eva Finné gjort ett uselt jobb genom att missa flera brottsrubriceringar, framstår som mycket obegåvat givet att vi numera vet att Marianne Ny avstod från att åtala för någon utav de nya misstankar du gnäller om gällande Ardin, trots att inga formella hinder förelåg, då Eva Finné redan gjort allt förarbete åt Ny 5 år tidigare.
Det finns just nu bara en återstående brottsmisstanke. Vänligen återkom efter att Assange blivit dömd för denna misstanke innan du tramsar vidare med att Eva Finne gjort en felaktig bedömning om att ingen brottslig handling skett.
Innan det sker så är det enkelt att konstatera att chefsåklagare Eva Finné har större trovärdighet i juridiska frågor än en anonym näthatare vars främsta juridiska merit är tydligt demonstrerad okunskap inom juridik.