Citat:
Ursprungligen postat av
O.s.a.
F.ö. var Hasse Aro i TV4 och hade Thomas Olsson med och berättade om Assangefallet. Olsson gjorde en totalsågning av svenska tidningar med Hanne Kjöllers toalettbesök som exempel på hur illa det är ställt med svensk journalistik. Åklagaren var inbjuden men avstod från att medverka.
Advokaterna Samuelsson och Olsson brukar redogöra bra för fallet. Dom har naturligtvis förstått hur det ligger till. Man märker ofta på Olsson när han får svensk medias ofta ledande frågor av typen "men ska Assange gömma sig på en ambassad och ha en gräddfil?" från Sveriges imbecilla journalistkår att han ser ut att bli akut trött.
Det finns fler intervjuer där det hänvisas till att åklagaren ska tillfrågas angående senfärdigheten och motivera varför utredningsläget ser ut som det gör. Men det är ju därför åklagaren aldrig ställer upp i media eller ger intervjuer. Hon har helt enkelt inget att säga till försvar vid kritiska frågor. För handläggningen av det här ärendet liknar inget annat, eftersom det här inte handlar om juridik utan politik.
Lyssnar man på svenska advokaterna, och de övriga i Assange "legal team" så märker man en oerhörd kvalitetsskillnad, som Belinda Taylor häromdagen. I ankdammen får Mazzi Fritz hållas och skriva rena smutskastningskampanjartiklar istället. Pinsamt låg nivå från Sveriges sida.