Citat:
Ursprungligen postat av MacLeod
DePaul: Artigt av dig att svara 6 år senare på trådstartarens frågor =)
När jag gör dumplings som "vardagsmat" så brukar jag dra ihop lite spetskål,vitlök och salladslök tillsammans med färsen.
Jag tycker däremot att jag aldrig fått till en ultimat dipsås.
Oftast blir det soya,risvinäger,chili. Men jag tycker det blir lite för salta smaker, och chilin kommer aldrig igång smakmässigt.
Några tips på det?
Soja, vinäger och chili är nog ganska klassiskt - i alla fäll på enkla ställen.
Tänk på att använda en ljus "light" soja - den mörka blir för salt.
Det finns chilisås i plastflaskor med spetsig pip på asiatiska affärer - den passar väldigt bra i dipsåsen - bäst är om den är tillverkad i Vietnam, men den kinesiska duger också. Sambal eller chilipasta är ett alternativ.
Det finns också en särskild vinäger som gjord för dipsås. Jag tycker dock inte att den är värd sitt pris - men det är värt att testa olika vinägrar - Tung Fat importerar en som heter "Mature" i en ganska stor plastflaska med separat hällpip - den har bra smak.