Citat:
Ursprungligen postat av
Vikktor
Det är väldigt märkligt att som Lambertz gör jämföra med tidernas mest kända rättsskandal, Dreyfus-affären.
Även om Lambertz skulle ha rätt och Quicks frikännande vore en villfarelse, så handlade Dreyfus-affären om en oskyldigt dömd man där militär och underrättelsetjänst fabricerat bevis för skuld. Den hade också vidsträckta implikationer på hela det franska samhället och visade på utbredd antisemitism.
Om Bergwall mot förmodan skulle vara skyldig handlar det ändå bara om en skyldig som frikänts, helt i motsats till Dreyfus alltså. Det konstituerar knappast någon rättsskandal då ett rättssäkert system innebär att skyldiga ofta frikänns.
Om Bergwall tvärtom är oskyldig som de flesta är övertygade om efter att ha granskat bevisningen finns det däremot vissa likheter i att båda dömts på förfalskade och fabricerade bevis.
Edit Ny film som beskriver Dreyfusaffären är på ingång för den som vill ha bättre koll på den:
http://www.studiosentertainment.se/en-officer-och-spion-bio/