2015-06-05, 14:11
  #20389
Medlem
Vill man dra egna slutsatser är här Bergwallkommissionens slutrapport:

http://www.sou.gov.se/wp-content/uploads/2015/06/SOU_2015_52_webb.pdf
Citera
2015-06-05, 14:13
  #20390
Medlem
Svar på det sista, fetade.
Primitiv syndabocksmentalitet är "motorn".
Jag känner (till) tusentals svenska syltryggar, vilka utan att blinka ställer upp på sådant jönseri.

SB borde f.ö. Skriiiiva nu....en tjock bok om verkligt svenskt vansinne.


Citat:
Ursprungligen postat av Enzenn
Hörde nyss hur Daniel Tarschys presenterade Kjell Asplund, den för vanvården av SB högste ansvarige. "KA har varit GD för Socialstyrelsen. Han är som läkare van att läsa journaler."

Jag tar mig för pannan!
Vana att läsa journaler är väl för helvete i detta sammanhang ingen specifik merit för just KA?!
Mannen ifråga har vad jag vet ingen -INGEN!- större erfarenhet av psykiatri än vad hans utbildning gett honom! Han har forskat med bl a diabetes -inte psykiatri! Ändå är det han som anses bäst skickad att granska den psykiatriska [van-]vård som Säter erbjöd/tvingade SB att underkasta sig.

Fan för ett land som Sverige som inte vill städa upp, utan som anklagar SB att vara huvudansvarig för denna vårdskandal!
Citera
2015-06-05, 14:24
  #20391
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Mr-Mr
Att inte säga att det är en rättsskandal är helt fel, rättsskandalen i sig är att 8 mördare eller möjligtvis 7 mördare eftersom Therese förmodligen blev bortförd från Norge är en rättsskandal utan like

Jag har inga invändningar mot vad du skriver (håller även med dig i dina tidigare inlägg i tråden), men jag skrev 'vårdskandal' i mitt inlägg. Självklart kunde jag lagt till 'rättsskandal' -för det är det verkligen, men nu ville jag kritisera själva "vården" -för det är jag kapabel att göra.

Att det ÄR en rättsskandal av gigantiska mått har nog de flesta tvingats inse, men jag slåss för att svensk psykiatri skall vara patientsäker och att tillsynen av psykvården inte skall lämnas till charlataner som Kjell Asplund -en ansvarslös skojare!
Citera
2015-06-05, 14:35
  #20392
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quoter
Den berömda Bergwallkommissionen riktar delvis kritik mot tingsrätterna för att inte varit nog duktiga:

Kritik för att det saknas bland annat teknisk bevisning, vittnen och kropp i vissa fall. Den här kommissionen kanske till och med skulle tycka det berömda 'Kakelugnsmordet' är under all kritik - där fanns inget vittne, ingen teknisk bevisning - och ingen kropp.

Det är en milsvidd skillnad. I Bergwallfallet ger den sammanlagda bilden av karaktären av hans erkännande kopplat till att det aldrig finns några som helst vettiga bevis kopplat till dem en tydlig bild av att det i alla händelser finns starka skäl att tvivla på sanningshalten i erkännandena och tingsrätterna borde därför kommit fram till att det i alla händelser fanns rimligt tvivel.

För rättens resonemang i varje fall låg alltid den alltid underförstådda och ibland uttalade förutsättningen att man bedömde Bergwalls trovärdighet efter en helhetsbild och här misslyckades bevisvärderingen kapitalt.
Citera
2015-06-05, 14:45
  #20393
Medlem
Quoters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Det är en milsvidd skillnad. I Bergwallfallet ger den sammanlagda bilden av karaktären av hans erkännande kopplat till att det aldrig finns några som helst vettiga bevis kopplat till dem en tydlig bild av att det i alla händelser finns starka skäl att tvivla på sanningshalten i erkännandena och tingsrätterna borde därför kommit fram till att det i alla händelser fanns rimligt tvivel.

För rättens resonemang i varje fall låg alltid den alltid underförstådda och ibland uttalade förutsättningen att man bedömde Bergwalls trovärdighet efter en helhetsbild och här misslyckades bevisvärderingen kapitalt.

'Den sammanlagda bilden' av hur erkännandena ploppade upp fick aldrig tingsrätterna möjlighet att titta på - som du vet.

Anser du att 'Kakelugnsmordet' tillhör kategorin där rättsväsendet också misslyckats kapitalt med bevisvärderingen? Ingen kropp - inga tekniska bevis - inga vittnen. Utredarna trodde först inte sina öron när de hörde erkännandet från den gärningsgubben.
Citera
2015-06-05, 14:53
  #20394
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr-Mr
Du får inte glömma bort att utan SB så hade härvan aldrig klarats upp. Det var SB som satt på alla viktiga dokument från terapin som Stååle gömt undan. Dessa papper fick Råstam och därför kunde boken också skrivas. SB satt ju även på en del polisdokument som Seppinen gömt undan och det är därför Råstam kunde ställa besvärliga frågor till Seppinen och Kwast eftersom dessa två trodde inte att Råstam hade dessa dokument.

Om nu SB är så stor lögnare i dagens verklighet, då skulle han väl inte hjälpt Råstam på traven heller?
Dokumenten som kommit i dagen visar att SB talade sanning för Råstam när han berättade om vad som hänt under dessa år.
Så där har inte SB ljugit i alla fall.
Är helt överens med dig om detta. - GL&Co har dock gjort allt i sin makt för att framställa saken på ett annorlunda sätt i akt och syfte att söka rädda sin heder och att hos allmänheten så tvivel om TQ:s skuld. I denna undermineringsverksamhet har man inte skytt några medel och t.o.m. varit beredda att införa nya rön inom procenträkning, sannolikhetskalkyl, kartläsning, fosfattolkning...

Om man jämför SB:s trovärdighet med GL&Co:s, Säters och alla köpta pressröster så är väl ställningen ungefär 3% halvsanningar från SB:s sida och 97% lögner från övriga... Och då är inte rättsläkarens och Zampos insatser medräknade - vilket måhända den sanningssökande GL skulle kunna åtgärda i sin nästa betraktelse.
Citera
2015-06-05, 15:11
  #20395
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enzenn
(fetningarna)
Vad jag har förstått, så är inte SB mer "tokig" än att han kan vara fritt ute i samhället och på betryggande avstånd från Säter.

Du tillmäter ju SB dessutom kapacitet att kunna göra sig trovärdig -du ser det som att han nu har "chansen" att bli en trovärdig person. I mina Quick-kramarögon -eller hur nu jag, som är kritisk mot Säters metoder, kan beskrivas av hatarna här i tråden, så har SB sedan länge varit betydligt mer trovärdig än ett justiteråd, en pensionerad åklagare, en polisutredare, en Zampo -f d polishund, en advokat -f d jämställdhetsminister m fl figurer i detta surrealistiska staffage.
NB! Jag skrev 'betydligt mer trovärdig'!
Ja, det går inte att blunda för att detta är en vård- och rättsskandal av gigantiska mått: En tvångsintagen erkänner under sin "vårdtid" ett trettiotal mord och fälls med tillrättalagda, ihopklistrade indiciekedjor för åtta - för att sedan erhålla resning och rentvås från vartenda mord. - Fortfarande finns dock ett segt motstånd från vissa vårdgivare och rättsliga representanter vilka önskar så tvivel såväl betr. TQ:s skuld som SB:s trovärdighet.

Misstänker att den bok SB aviserat ska utkomma nästa år utgör ett starkt hot mot vissa intressenter i det här fula spelet.
Citera
2015-06-05, 15:57
  #20396
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quoter
'Den sammanlagda bilden' av hur erkännandena ploppade upp fick aldrig tingsrätterna möjlighet att titta på - som du vet.

Anser du att 'Kakelugnsmordet' tillhör kategorin där rättsväsendet också misslyckats kapitalt med bevisvärderingen? Ingen kropp - inga tekniska bevis - inga vittnen. Utredarna trodde först inte sina öron när de hörde erkännandet från den gärningsgubben.

De fick inte chansen att bedöma hur erkännandet egentligen tillkommit, vilket gjorde deras uppgift svårare eftersom det såg ut som om Bergwall kände till saker han inte borde känt till som oskyldig.

De hade fortfarande den sammanlagda bilden av vad de påstående som lades fram för dem innebar om de skulle vara sanna och det är denna sammanlagda bild de missbedömde och värderade fel. De som likt dig försvarar det korrekta i domarna förnekar vad jag förstår att tingsrätterna öht bedömde sannolikheten för att Bergwall var seriemördare alternativt för att han var mytoman, men en dom som tar ställning till vad som är bevisat bortom rimligt tvivel kommer inte undan att bedöma också den sammanlagda bilden av vad de framlagda bevisen innebär, vare sig de vill eller inte.

I den mån tingsrätternas bevisbedömning var i linje med vad som skall gälla inom svenskt rättsväsende måste i så fall svenskt rättsväsende nu ändra sig, för de måste anpassa kartan efter verkligheten och i den verkligheten var bevisbedömningen inte korrekt.

Jag kan inte mordet på Aspelin speciellt bra, men vad jag förstår fanns det motiv och en logiskt hållbar kedja som gav en rimlig förklaring till vad som hänt och som stödde Rodius erkännande. Det var ju just denna rim och reson som saknades i Bergwalls fantasihistorier.
Citera
2015-06-05, 16:09
  #20397
Medlem
Stina-Linas avatar
http://sverigesradio.se/p1 Direktsändning
Citera
2015-06-05, 18:45
  #20398
Medlem
bithaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av staffanwestberg
Vill man dra egna slutsatser är här Bergwallkommissionens slutrapport:

http://www.sou.gov.se/wp-content/uploads/2015/06/SOU_2015_52_webb.pdf

Citat:
Under hela den period som Sture Bergwall erkände och dömdes
för mord medicinerades han med bensodiazepinpreparat.

Benso var väll inte det enda medlet han gick på?
__________________
Senast redigerad av bithax 2015-06-05 kl. 19:06.
Citera
2015-06-05, 19:39
  #20399
Medlem
Stina-Linas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bithax
Benso var väll inte det enda medlet han gick på?

Nej han hade 6 olika sorter
6 st Stesolid, 5 mg/styck,
4 st Xanor, 1 mg/styck,
1 prefill Stesolid, 10 mg/styck,
2 st Halcion, 0,75 mg/styck,
2 st Rohypnol, 6 st
Treo comp, 6 st Panacod”. Dessa mediciner är alla beroendeframnkallande och narkotiska.Det var minimumdoser han fick. Xanor hade personalen i fickorna och delade ut som "godis"
Stesolid prefill 10 mg fick han extra under terapitimmarna och i övrigt.Han fick narkotika VB för att minska biverkningarna av narkotikan vilket gjorde att han mådde ännu sämre

Förutom det fick han stora doser av Heminevrin och Somadril

"Normaldosen" Stesolid är 15-20 mg/dygn.Rohypnol är idag förbjudet vad jag vet

https://www.flashback.org/sp17403777

http://www.svd.se/att-tala-sanning-har-befriat-mig
__________________
Senast redigerad av Stina-Lina 2015-06-05 kl. 19:42.
Citera
2015-06-05, 20:09
  #20400
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Schlesien
Att det är tung medicinering som orsakat morderkännandena är Råstams käpphäst - eller slarviga läsares missuppfattning - och att käpphästen inte stämmer med verkligheten har tröskats i denna tråd ganska mycket, bl a för ett år sedan. Rätt typiskt ändå att det tas upp igen, av stina-lina.

Två inlägg ur högen, elva månader gamla:
(FB) Fallet Sture Bergwall / Thomas Quick (1950-)
(FB) Fallet Sture Bergwall / Thomas Quick (1950-)
Har du sett vallningsfilmerna från Appojaure?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in