Citat:
Ursprungligen postat av DearLeader
Bästa kollegor,
Jag hoppas att ni har ork och tålamod med ytterligare två noob-frågor:
1. Finns det något sätt för den som inte är premiumspelare /betalande medlem att konvertera "vanlig" experience till Gould? Om så, hur?
2. Jag har noterat att en liten del av den experience som man får efter tex ett vunnet slag allokeras som Convert Experience, medan resterande 95% (eller så) ackumuleras som "vanlig" experience på vagnen(besättningen i fråga. Min undran är nu om jag på något sätt kan öka avsättningen till Convert Experience på något sätt? Om jag har mitt fordon fullt elitat och med besättning på 100% kan jag ju välja att börja träna upp besättningen på nya skills. Men om jag låter bli det, men ändå fortsätter grinda med vagnen/besättningen kommer då den andel av experience som skulle ha gått åt till att bygga upp nya skills istället överföras till Convert Experience? Eller är andelen Convert Experience helt oberoende av hur jag vidareutbildar besättningen?
Puh, blev rätt rörigt, men jag hoppas ni hajjar min grundfrågeställning...
Tack för hjälp!
edit: Någon av er som har egen erfarenhet av SU-85 förresten? Era intryck från den?
1. Nej. Oavsett om du har premium eller inte kostar det alltid guld att konvertera exp. Notera även att det endast går att konvertera expn från fullt uppgraderade tanks.
2. Nej här också.
3. Till en början är SU-85an rätt dålig men när man skaffat bästa kanonen blir det som en helt ny tank och är lätt en av de bättre TDs jag kört hittills. Den kan då göra nästan lika mycket skada som andra nationers tier 7 TDs!

(om man träffar vill säga, pricksäkerheten är väl inte den bästa...)
EDIT: SU-85an är rätt snabb och smidig också men har pappersarmor, så bli inte träffad