Resultat: .
0%
röster
2011-03-11, 20:59
  #4381
Medlem
snillet_1s avatar
Syftar inte på någon specifik match, utan överlag. I Serie A har Allegri många gånger startat med Gattuso, Van Bommel och Flamini...
2011-03-11, 21:13
  #4382
Medlem
David.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snillet_1
Syftar inte på någon specifik match, utan överlag. I Serie A har Allegri många gånger startat med Gattuso, Van Bommel och Flamini...

... och vad skulle han istället använda? Jag tycker att den här säsongen visat mer än någonting annat att han både förtjänade de två Panchina d'Oro han fick under åren med Cagliari och att han faktiskt är mer än kompetent nog att leda en storklubb som Milan.

Med tanke på de skadeproblem Milan har på just mittfältet så är det egentligen otroligt vilken trupp man ändå kan ställa upp med, men milanoborna har väl likt mycket annat, också Berlusconi att tacka för det.
2011-03-11, 21:17
  #4383
Medlem
snillet_1s avatar
Det är ett värdelöst brunkarmittfält, men du verkar ha fått för dig att det är något sorts världsmittfält...
2011-03-11, 21:26
  #4384
Medlem
David.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snillet_1
Det är ett värdelöst brunkarmittfält, men du verkar ha fått för dig att det är något sorts världsmittfält...

Jag har helt enkelt svårt att se hur våldsrunkandet skulle öka i någon vidare grad i och med med Strassers, eller för den delen Merkels intåg som ordinarie.
2011-03-11, 21:29
  #4385
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snillet_1
Det är ett värdelöst brunkarmittfält, men du verkar ha fått för dig att det är något sorts världsmittfält...

Det ÄR ju ett världsmittfält defensivt sett, sen har man ju Kevin Prince-Boateng också. Fyra av mina absoluta favoritspelare. Hade man haft ytterbackar som på ett bättre sätt kan servera trion därframme med vettiga bollar så hade vi snackat aspirant till "Bäst i världen". För ett tag i alla fall, Gattuso & Van Bommel är ju rätt gamla nu. Sen har man ju sällan haft fulltalig trupp.
2011-03-11, 21:32
  #4386
Medlem
snillet_1s avatar
Ja, men om vi ser på hur Seedorf presterade senast. Han har varit tillgänglig hela tiden, Boateng har varit det ett par gånger. Men okej, skadorna hade hindrat Allegri. Merkel och Strasser håller inte, nej.
2011-03-12, 00:39
  #4387
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vivoli
Japp, Hellas Verona var under flera år Napolis absolut värsta rivaler. Idag är Napoli dock tillbaka där man hör hemma & då är storklubbarna rivalerna. Men om Hellas Pellas varit i Serie A, alltså fan vad jag skulle dragit ner nivån härinne då....

Har kollat en del på I&I-forumet på FB (Integration & Invandring), där finns en aggressiv debattör som använder namnet på en italiensk Div 3-klubb som nick & har klubbmärket som avatar. Finns det någon här som behöver ens fundera över vilken Div 3-klubb det kan röra sig om? Giulianova? Trapani? Carrarese? Nepp, fel gissat.

Jag är själv kritisk mot många delar av integrationspolitiken men det är bara så typiskt att ett visst kriterie ska supporta just detta laget.

Kul förresten att vi är två här som håller på Napoli, dock håller jag inte riktigt med dig om att pizzabagaren Salvatore Aronica är så dålig. Han är för mig helt klart förste backreserv & han är bra på det han ska vara bra på: att försvara. Jag tycker främst att det är vissa mittfältare som ofta underpresterar: Pazienza, Hamsik & Sosa, men även Gargano ibland. Klart som fan att Hamsik är en bättre spelare än Aronica men då kan man ställa högre krav också.


EDIT: Ja, Div 3 menade jag givetvis, råkade skriva Div 4 i hetsen.

Det är framförallt under den här säsongen min åsikt om Aronica svärtats ner en aning, med ett antal helt matchavgörande tabbar. Han har blivit en säkerhetsrisk, känns inte alltid stabilt med honom på banan. Grava är enligt mig bättre lämpad som första reservval i försvaret, även om jag vill se mer av Ruiz och hoppas på honom. Även Fernandez som ansluter från Argentina i sommar ska bli intressant att se, tydligen en riktig backtalang.

Det du säger om mittfältet stämmer helt klart. Pazienza är i 9 matcher av 10 för dålig för Serie A, men det är en spelare jag hellre har i mitt lag än hos motståndarna med hans lite halvfula spelstil. Kan sätta in en ordentlig smäll om det behövs. Hamsik är oerhört viktig, men i år har han stundtals varit långt under sin nivå. Förhoppningsvis kan han höja sig på slutet, det kommer krävas för att nå Champions League. Sosa har varit en besvikelse sen han kom, och Gargano agerar valpigt mot topplagen av någon anledning. Många felpass, och inte alltid kreativ nog. Däremot är han ett nyttigt rivjärn att ha på mittfältet. Vad Napoli behöver till nästa säsong är just en kreativ innermittfältare som med speluppfattning kan komplettera Garganos grovjobb. Inler har det snackats om, och det vore en perfekt lösning. Nu verkar ju Udinese inte vilja släppa honom ifall Sanchez går, men dealen ska ha varit klar ett tag nu. Vi får helt enkelt se.. En mittfältare samt back av kvalité som går direkt in i startelvan, då tror jag Napoli kan vara uppe och utmana på riktigt ända in i maj.
2011-03-12, 00:45
  #4388
Medlem
Fula Gubbens avatar
För att klargöra: mitt intryck är att Allegri är en rätt så bra tränare, som har fått fram en rejäl vinnarskalle i Milan, vilket räcker långt i Serie A. I den ack så viktiga hemma-matchen mot Tottenham tyckte jag däremot att han och laget gick in med en felaktig taktik och inställning, och det måste ses som en fläck i protokollet. Kan inte uttala mig om matchen på White Hart Lane eftersom jag betraktade Milans läge som "kört", och följde den underhållande Schalke-Valencia istället.

Kanske ett olycksfall i arbetet, men om Allegri är en av Serie A:s bästa tränare och ändå inte kan få fram en topp-prestation av laget i en av vårens viktigaste matcher, så är det måhända ett bekymmersamt tecken.

That's all. Har druckit whisky hela kvällen med några gamla bekanta så det är bäst att bryta här.

- F.G
2011-03-12, 13:33
  #4389
Medlem
Villons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vivoli
Ja nu är nivån låg
Nivån blir aldrig låg när Nancy Wilson är inblandad.
2011-03-12, 22:48
  #4390
Medlem
4522s avatar
Då kan vi räkna in ännu en plump i protokollet för Juventus, dock trevligt att Cesena lyckas rubba dom. Särskilt när Giaccherini missar det öppna målet och jag blir alltid så jävla glad när provinslagen lyckas knäppa till storklubbarna. Det är så många Juventus, Milan och Inter-supportrar i dessa regioner men ändå finns det en genuin skara supportrar som stöttar det lokala laget och dom förtjänar verkligen all lycka och framgång. Inte en fotbollsturist så långt ögat kan nå och då blir det sådär skön extatisk stämning som vid 2-2 målet.

Och som en parentes, var håller egentligen riquelme hus? Jag minns att han var snabb att, efter fem matcher eller dylikt, påpeka och snudd på håna mig för att jag kallat Krasic överskattad. Kvällen till ära, när han inte hade ett rätt, så kan vi väl drygt 24 omgångar senare återkomma till ämnet. Helvete vad dålig han varit, antingen helt osynlig eller bara utmärkt sig med sina vedervärdiga filmningar.
2011-03-12, 23:03
  #4391
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 4522
Och som en parentes, var håller egentligen riquelme hus? Jag minns att han var snabb att, efter fem matcher eller dylikt, påpeka och snudd på håna mig för att jag kallat Krasic överskattad. Kvällen till ära, när han inte hade ett rätt, så kan vi väl drygt 24 omgångar senare återkomma till ämnet. Helvete vad dålig han varit, antingen helt osynlig eller bara utmärkt sig med sina vedervärdiga filmningar.

Krasic har en egenskap och det är snabbhet, Juve kunde lika gärna köpt Usain bolt och inte märkt någon skillnad teknikmässigt förutom att Usain är snabbare

Nä fy fan någon får ta tag i Juve snart om det nu blir Moggi igen. Blir deprimerad när man ser dem även fast jag inte ens håller på Juve.

Är det bara jag som tycker Chiellini är en av Italiens mest överskattade försvarsspelare? Häver oftast offside, är jävligt nonchalant i försvarsspelet som man såg vid friläget.
__________________
Senast redigerad av Znorken 2011-03-12 kl. 23:08.
2011-03-12, 23:05
  #4392
Medlem
FabioAugustos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vivoli
den färgade svensken Bangura (som ingen lyckats spåra)
Det är Momoh Bangura, han spelar numera i Arameiska/Syrianska Botkyrka IF i Division 2 Svealand.

http://www.fotbolltransfers.com/?p=viewPlayer&id=2091

Det har funnits en hel del mindre kända svenskar i Italien genom åren. Möllerstam försöker i Livorno nu (gick till Brommapojkarna från Lecce), vill minnas att Padova hade en ung svensk på något gammalt fotbollsspel, Udinesemalmöiten Azaad, Valentino Lai, Johan Arneng hade en kort sejour i Empoli, Risp i Chievo, Tamandi i Potenza, Allbäck i Bari, Hedman i Ancona, Ishizaki i Genoa, Åslund i Salernitana, Runström och Mouradona såklart... Vilka har jag missat om vi bortser från Osmanovski och de stora grabbarna? Slavkovski och Goitom har väl också alla koll på.

Min favorit är nog ändå David Camenzuli, som bland annat lirade ungdomsfotboll i Reggina och Sampdoria om jag minns rätt. Han sket i fotbollskarriären, blev modell och var med i Mister World som tävlande för Malta. Jag vill minnas att en av hans föräldrar var svensk och den andra maltes.

E: http://www.youtube.com/watch?v=FAkpe4lrga0

__________________
Senast redigerad av FabioAugusto 2011-03-12 kl. 23:16.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in