2010-05-02, 03:39
#13
Citat:
Går inte riktigt att jämföra eftersom dagens lagliga droger trots allt är halvhyfsade kopior som knappast lär säljas på gatorna. De som styr stora delar av drogmarknaden ser ingen profit att blanda ut de äkta varorna med varor som är substitut som kostar lika mycket att framställa. Ska folk riskera böter, eller rent av fängelse, så väljer man nog de äkta varorna.
Ursprungligen postat av Arbetarbroder
De lyckades inte med amfetamin, och inte med heroinet, och de lyckades när Ecstasy kom. Varför skulle de lyckas nu?
Citat:
Är inte Meph en kusin till amfetaminet, och innebär inte narkotikaklassningen att straffen är lika dana oavsett om det är speed eller meph som säljs? Jo... Visst är det så! Så varför sälja en sämre sorts amfetamin till lika stora risker? Jag kan knappast se några anledningar. En sak då de var lagliga (fläckvis är de fortfarande lagliga i Europa), då lockade man till sig en publik som annars inte kom åt exempelvis amfetamin. En konsekvens av detta kan mycket väl vara att det enorma flödet av "lagliga" droger kan ha skapat en hel generation knarkare... Men, som sagt: Varför riskera 2 år i häcken för att sälja halvsjaskiga substitut när originalen kostar lika mycket/litet att framställa?
Ursprungligen postat av Arbetarbroder
Fast narkotklassningen påverkar ju, ta en sådan drog som Mephedrone som var/är sjukt populärt. Undra hur marknaden för det ser ut om 5 år, om dealers som idag säljer amfetamin eller liknande också säljer Mephedrone, alltså som mephedrone når gatulangningen på sikt.
Nej. Du ska se att när våra kära myndigheter och politiker väl funnit bra sätt att utforma lagarna så att man kan klassa rubb och stubb, i princip så fort de dyker upp, så får du nog allt söka rätt på den gamla vanliga knarkkranen (som givetvis finns kvar). Ja, om du nu nödvändigtvis måste fortsätta.
