2016-11-26, 21:51
  #85
Medlem
rajjzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Deski
'

Kanske skall lägga några DESKI-Mantran

1. Ingenting är Graaatiiiis

2. Om något verkar för bra för att vara sant är det inte bra eller inte sant eller bådadera

3. Man får det man betalar för - 500 kr på Willys måste man betala för

4. Ingen okänd ringer dig för att vara juste eller kompis - de har baktankar/
de vill zuuuugaaaa pengar - när det gäller kvinnor o det inte finns pengar med
vill de dränera sin spermapung (dock vill inte kvinnor ringa män av samma skäl)

Siba har exakt samma deal nu som de skickade på mig utan att jag sa att jag ville. Då inte jag står på lägenheten så sa jag till killen att jag måste ringa till sambon men då hade han redan skickat iväg det. Är det något man ska ta vidare eller? Kunde ju gått riktigt illa verkar det som
Citera
2017-01-27, 12:53
  #86
Medlem
Också blivit uppringd av dem ett flertal gånger. Var lite disträ senast och gick med på att teckna ett elavtal eftersom jag tycker att det jag har blivit lite dyrt. Insåg när jag kikat lite närmre att jag betalar hälften så mycket i fast avgift som de 39 kr jag skulle fått hos Göta. Utnyttjade därför min ångerrätt och sa upp avtalet. Kan alltså inte säga nåt om företaget som sådant, hur det är att vara kund osv. men kan instämma i vad som tidigare har sagts angående deras "5 minuter" policy som ju är rätt mycket skitsnack. De svarar snabbt som den, men sen slussas du vidare till nån annan "specialist" där det tar 40 minuter innan du får svar, trots att själva uppsägningen sen tar 45 sekunder.
Citera
2017-07-13, 20:47
  #87
Medlem
Skulle vilja dela med mig av min erfarenhet av detta bolaget. Har aldrig varit kund men blivit uppringd många gånger.

Tjejen som ringde mig idag upprepade flera gånger mantrat "du kan ju inte köpa något billigare än inköpspris eller hur" "Våra kunde sparar i snitt 500 kr per år och det finns väl roligare saker att göra för de pengarna eller hur" etc.

När jag berättade vad jag hade för elbolag svarade hon att jag kommer att spara 500kr/år. Och att detta var garanterat då de hade en prisgaranti och skulle bli återbetalningsskyldiga. Jag blev mycket misstänksam och efter ett tag hade jag fått fram att dessa 500 kr skulle jag sparat om jag hade haft det dyrast avtalet hos min leverantör vilket jag inte hade. Ställde även frågor kring hur detta följs upp. Kommer jag att bli kontaktad av någon som håller koll på min tidigare leverantörs elpriser etc. Fick inget mer svar där utan säljaren bara upprepade "Ja vi har ju en garanti som du skriver på"

När vi snackat i ca 20 min (Ja jag älskar att ta upp deras tid ) så började jag räkna på det. Visserligen så var deras elpris billigare per kWh men avgiften (som är 0 hos min nuvarande leverantör) gjorde att min elräkning skulle bli ca 400 dyrare per år. Då blev hon sur och avslutade det hela ganska fort

Skojare säger jag.
Citera
2017-12-02, 15:23
  #88
Medlem
Man kan ringa Konsumenternas energimarknadsbyrå om man behöver hjälp att ångra elavtal eller klaga. De har telefonrådgivning och svarar på frågor via mail. www.energimarknadsbyran.se
Citera
2017-12-02, 23:09
  #89
Moderator
HelgeBuks avatar
Göta var faktiskt billigast för mig när jag kollade på elskling för nån vecka sen, så jag tänker ge dem en chans! Kör rörligt pris bundet på ett år och byter varje år, så vi får väl se vilka som är billigast nästa år. Att betala en månadsavgift på el är helt barockt, det finns ingen anledning att göra det. Det är ALLTID några som har "ingen fast avgift för nya kunder"-erbjudande.

Skulle dock förstås inte köpa av nån telefonförsäljare. Om alla bara kunde komma överens om att aldrig nånsin köpa nånting överhuvudtaget av en telefonförsäljare skulle den pesten försvinna illa kvickt.
Citera
2017-12-05, 20:41
  #90
Medlem
Jag bytte till Göta Energi via Elskling 2014. Det har tickat på och jag har kört rörligt pris hela tiden. 2017 Augusti kollar av Elskling och ser att Göta finns inte med bland de intressanta. Avtalar med Skellefte Kraft om att flytta dit. I avslutet från Göta energi blir jag debiterad 2x 675 kr i avtalsbrott (hus o stuga).
När jag ringer och undrar beskriver de att den nya leverantören inte respekterat deras 3 månaders uppsägningstid som de kommunicerat. I de system som finns kan inte Göta Energi kommunicera sin uppsägningstid till den nya leverantören enligt Energimarknadsmyndigheten. Egentligen är det jag som skrivit in ett för tidigt datum. Men det vill de inte diskutera. Min nya leverantör har ingen uppsägningstid och ingen bindningstid. Jag får det generösa rådet att försöka backa flytten. Kontaktar Göta Energi som blir jätteglada och vill spela in direkt ... och i det nya avtalet accepterar du en bindningstid om 12 månader.... då sa jag STOPP... Betalade fakturan, om man inte betalar sista fakturan hotar de mycket tydligt med att den skickas direkt till indrivning Jag tror att man kan bestrida fakturan och de kommer förmodligen ganska snabbt att släppa eftersom de då får dålig publicitet ..... Flera skriver att de har höga avgifter, jag har erfarenhet av krångliga bindningstider, långa uppsägningstider och höga böter om det blir fel och sedan ljuger de. När man upplyser dem att de har lägre trovärdighet än energimarknadsmyndigheten vill de inte prata. .... Otrevligt företag
Citera
2018-05-22, 17:54
  #91
Medlem
Stött på dem på stan ett par gånger. Drivna säljare som varit nära att locka över mig med sina breda leende och löften om låga priser. Ska man nappa? Omdömena om dem spretar åt olika håll, minst sagt.
Citera
2018-05-23, 12:46
  #92
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MidlifeMommy
Stött på dem på stan ett par gånger. Drivna säljare som varit nära att locka över mig med sina breda leende och löften om låga priser. Ska man nappa? Omdömena om dem spretar åt olika håll, minst sagt.
Jag orkar inte skriva om all skit som varit med Göta Energi. Men mitt råd är helt klart att du tackar nej.
Citera
2018-05-29, 21:00
  #93
Medlem
Yxzers avatar
Runt kl 18.30 en tisdagskväll ringde en kille från Göta Energi på hos oss. Han sa att elavtalet ändrats (???) och ville komma in! Jag stod såklart i vägen och han frågade typ 3 gånger om det var jag som var ansvarig för elavtalet (vilket jag inte är). Sedan stängde jag dörren...
Citera
2018-09-08, 02:26
  #94
Medlem
Dom kom och plinga på här igår, det var en ganska trevlig kille, TILLS jag sa att jag inte var intresserad och skulle stänga dörren. Jag brukar inte bli irriterad/arg på detta sättet direkt, men bad han tagga ned ned attityden, liten dispyt uppstår, sen stänger jag dörren.

Överreagerade jag? Kanske, men är man säljare ska man vill kunna bete sig även om kunden tackar nej. Känner att jag fick lite dåligt samvete för jag brusa upp mig hehe. ;/

Varför jag öppnade dörren även fast jag kollade genom kikhålet i dörren, vet jag icke.
Citera
2018-09-17, 16:05
  #95
Medlem
Hej!

Jag öppnade tyvärr dörren för en av deras säljare som erbjöd information angående deras elavtal. Jag tackade ja till detta (informationen) men blev tydligen bunden till ett avtal. Efter besöket läste jag lite på nätet och flashback och insåg att denna metod var vanlig för att binda kunder inom detta företag. Jag konfronterade en annan säljare på gatan som sade att den som varit hemma hos mig "mellan oss knappt kan svenska och därför missuppfattar saker hela tiden". Jag bad även den andra "Dennis" om namn men han vägrade ge mig det pga att han var rädd för uthängning. Jag lovade att inte hänga ut honom vilket jag inte heller gör. Men den andra som var hemma hos mig hänger jag gärna ut om ni så önskar. Och detta ser jag även som ett försök att han får be mig om ursäkt annars hänger jag ut honom med namn och adress som kommer att finnas på google resten av hans liv och jag skall göra det svårt för honom att integreras. Tyvärr är väl hans egenskaper en fördel hos säljare. Men Phnanu skriv till mig om du inte vill ha ditt namn och adress uthängd samt ett rykte som en riktig fitta och därför vill ändra på dig. Lyckligtvis har jag lyckats bryta avtalet nu.
Citera
2018-09-17, 16:49
  #96
Medlem
sajebiss avatar
När de ringer brukar jag säga att jag har så mycket pengar så att jag skiter blankt i vad elräkningen kostar. Klockrent. Det är ett argument som de hittills i alla fall inte fått lära sig hur de ska bemöta, brukar bli knäpptyst i luren.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in