2005-11-12, 01:29
  #109
Medlem
sandydownss avatar
hello, du.. du kan ju inte ta livet av dig, fatta vad mycket roliga saker du kan pilla i dig och må hur bra som helst! Om du inte är rädd för att dö så kan du ju stoppa i dig precis vad som helst!
Peace
Citera
2005-11-16, 20:33
  #110
Medlem
Boffa sjukt mycket aceton eller bensin eller något, eller lös upp alla tabletter du hittar i en sjuttis vodka så dör du nog..

Ang. Tieras teori om "antikräk-tabletter":
Dricker man HB så skall man väl inte kasta upp så lätt, det är väl det som är det farliga?

Fast nu gällde det iof 3-4 tabletter..

Svår nöt att knäcka, jag skulle nog köra på gelatinkapslar fylld med nån form av giftig svamp som går att plocka i skogen, jag har ingen koll på svampar men något lär väl gå att hitta.
För så med så små doser kan jag inte komma på något annat som dödar
Citera
2005-11-17, 11:12
  #111
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Cockporn
Hur är det med tryptizol(Amitryptylin)? Har hört att det inte finns något motgift om man tar en OD på dem.. Kanske kan vara något för trådskaparen?

Det var en amerikansk ockupationssoldat som avled av en överdos i Afghanistan eller Irak, som bl.a hade amitryptylin i kroppen, men det påvisades fem-sex andra mediciner vid obduktionen också. Väldigt mycket knark förekommer i krig, så alla pundare, ta värvning. Det kan ju vara att tänka på för trådskaparen också, du kanske kan komma med i nåt förband som delar ut cyanidkapslar ifall du skulle hamna i en situation av tortyr.
Citera
2005-12-16, 17:52
  #112
Bannlyst
som sagt så e det dexofen och alkohol som gäller...


= garanterad död om ingen hittar han...
Citera
2005-12-16, 18:36
  #113
Medlem
Unbalanceds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av verum
som sagt så e det dexofen och alkohol som gäller...


= garanterad död om ingen hittar han...
Beror ju också på i vilka doser, hur mycket han får i sig innan han spyr upp
allting och däckar.
Har själv knaprat ganska stora mängder Dextropropoxifen + brännvin och
vaknat dagen efter. Oerhört dumt men jag skyller på för lite sömn och för mycket amfetamin.
Det jag vill få fram är att det är ändå ingen garanterad död..

Det jag skulle göra är knapra en stor dos stark benzo eller barbiturat och sen dricka en mängd brännvin,
för att sen göra ridå när benzona börjat verka med en tiometers fix fylld till max
med heroin,fentanyl + dormicum. Möjligtvis inte heller en riktigt garanterad död
men den lär nog döda dom flesta vanliga människor..

Fast nu var det kanske enbart piller.. Något kräkhämmande & stora mängder
barbiturater + brännvin och ghb. Något sådant.
Citera
2005-12-16, 18:43
  #114
Medlem
Bingolikets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av faellman
Tycker det är helt och hållet sjukt att ens försöka hjälpa ja hjälpa honom att ta sitt liv.

visa lite medkänsla och LÅS TRÅDEN.
Men vad vet du?Kanske han lider av någon dödlig obotlig sjukdom?Men håller med om att doktor död inte fått se hans skäl ännu och borde knipa käft.
Citera
2005-12-16, 20:44
  #115
Bannlyst
Det är väldigt mycket svårare att dö än man tror. Dextropropoxifen är ökänt för att vara livsfarligt men jag käkade 3-4 gram samt drack över en halv liter sprit och några starköl. Jag mådde inte bra men jag dog inte...
En bra idé är att blanda någon opiat med benso och alkohol, samt ta enorma doser - då borde man dö. Skulle jag slängt in en karta på 10 1mg rohypnol i ovanstående blandning kanske jag hade dött. Helst skulle jag ökat dosen på alkoholen till det dubbla också eftersom jag där har ganska stor tolerans.

Annars är berbiturater + sprit en gammal klassiker som dödat många rockstjärnor.
Citera
2005-12-16, 22:56
  #116
Medlem
Escanios avatar
sällan folk ska fråga vilka piller som är bäst att ta livet av sig... jag hade valt några tunga opioider + benzo och alkohol... en ganska säker och lugn död
Citera
2005-12-17, 01:18
  #117
Medlem
RosaBatmans avatar
Fentanyl depot blandat med alkohol ska tydligen få hela depottablettens innehåll att utlösas direkt. Då går du mot en säker död.
Citera
2005-12-17, 02:54
  #118
Medlem
MsPa1nTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Unbalanced
Blanda höga doser Benzo & tung Opiat (Morfin,Fentanyl) tex.
Lär vara en utav dom smärtfriaste sätten att ta sitt liv med mediciner -
inget djävla trams med Alvedon, Ipren och liknande som varannan deprimerad
fjortis verkar försöka få uppmärksamhet genom att knapra en karta.
Paracetamol dödar dig långsamt och plågsamt.

Nu är kanske inte bensodiazepiner och opiater/opioider det lättaste att få
vantarna på om man inte vet vart man ska leta.

Dock tycker jag att självmord är en feg lösning,
råna en bank och lyckas du så försök köpa dig ett lyckligare liv -
går det åt skogen och ordningsmakten är nära att haffa dig så sätt pickadoll mynningen mot pannan och "pull the trigger"

Du tror att det är lika lätt att sätta en pistol mot mynningen och själv trycka av tryckaren istället för att ta ett par tabletter som man domnar in av för att sedan inte vakna upp igen.

Idiotiskt att ge tipps överhuvudtaget då ingen här vet säkert vad informationen ska användas till då personen i fråga KAN vara psykiskt instabil och mena detta till någon annan. Har träffat på värre och märkligare saker.
Citera
2005-12-17, 16:52
  #119
Medlem
Dirtans avatar
Distalgesic + alkohol = död. Dock har tabletterna slutats säljas och tillverkas, men har du en polare som jobbar bland mediciner lär han komma över ett parti. Det borde räcka med en 3-4st och en flaska whiskey!


Annars kan du göra det som en man!

"How to do it: how many times have you tried to kill yourself with a razor blade by slashing up your wrists, only to be told "it's down the highway, not across the street"? Then you listen to this advice and cut up your arms like some amateur dipshit who doesn't know what she's doing. Your boyfriend dumped you. You can't go on because you're the only person who has ever been dumped and this is the most painful thing that has happened to anyone who has lived 14 consecutive years, so it's time for the solace only decapitation can bring you. Make sure to go all the way through the spinal column."

http://www.thebestpageintheuniverse....=manly_suicide
Citera
2005-12-18, 15:50
  #120
Medlem
Att ta livet av sig är nog bara en fråga om vilja... frågan är om du vill, eller om du bara skriker efter hjälp... eller om detta bara är ett trist skämt.

Några få tabletter som man lugnt och fint kan somna in på är nog väldigt svårt att få tag på... barbiturater är ju inte tillgängliga i Sverige längre (lagligt i varje fall), och tur är väl det. Några här nämner tyngre droger, andra alkohol ihop med en viss smärtstillande medicin.... sedan ä det väl bara fantasin som sätter gränser...men samtidigt undrar jag, om du går ut här och frågar efter en sådan här grej, vill du egentligen inte då leva? Även om det kanske känns skit nu? Försök hitta rätt i tillvaron, jag hoppas du gör det.

Sedan vill jag även säga att jag ändå respekterar varje människas rätt över att bestämma över sitt eget liv, inklusive sin egen död. Det är inte skamligt med självmord, bara tragiskt.

Slutligen, stäng den här tråden. Man vet aldrig vad den leder till för konsekvenser... och dessutom anser jag att en del inlägg i denna tråd är osmakliga... menar killen allvar med sin dödsönskan finns det inte utrymme för skämt... Tycker jag!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in