"Spelet under ytan" av Ola Tunander , reviderad 2009 , ca 400 sidor finns att läsa här:
http://www.prio.no/upload/people/ola_tunander/Spelet%20under%20ytan.pdf
klicka på de olika kapitlen så öppnas en ny pdf-fil.
Nya ej tidigare kända bilder på sovjetiska , amerikanska , brittiska , tyska och italienska ubåtar och miniubåtar finns med.
Många intressanta uppgifter kommer fram bl.a. att det var praxis för amerikanska SEAL-team att testa olika länders försvar mot ubåtsinträngningar under kalla kriget , de kallades för "Red teams" då det skulle se ut som att det var Sovjetiska ubåtsinträngningar , det kom redan fram i en rättegång i Italien på 70-talet då CIA och USNavy erkände detta.
En sonarbild från Vidingefjärden 1984 visar en miniubåt på ca 30 meter som mest liknar en italiensk Cosmos.
Den amerikanska NR-1 transporterades av ett fartyg in i medelhavet på 70-talet , alltså hemligt , och opererade i hela medelhavet , men eftersom det avslöjades på 70-talet vilket fartyg som hade transporterat NR-1 behövdes andra mindre uppseéndeväckande fartyg användas som kunde bära miniubåtar , det amerikanska tankfartyget Mormacsky passerade Stockholm på väg till Finland under incidenten i Hårsfjärden 1982.
Ubåten NR-1 hade nedfällbara "lastbilshjul" , kan mycket väl vara NR-1 som är orsaken till bottenspåren utanför Gotland och på andra ställen
Jag köpte Tunanders bok "Secret war against Sweden" från 2004 obunden för ca 350 kr , inbunden kostade den nästan 1100 kr , så håll tillgodo.