Citat:
Ursprungligen postat av RallyHarry
Ja, men då är det inte ett arv, eller hur?
TS frågade vem som ärver, svarade därför bara på det.
Det är f.ö. inte alls säkert att bostaden ingår i bodelningen. Det är helt beroende av om den anskaffats för gemensamt bruk eller inte. Fritidsbostaden ingår under inga omständigheter i bodelningen.
Nej, inte ett arv i ordets rätta bemärkelse. Därför skrev jag att det kan bli lite missvisande eftersom att alla kanske inte har koll på begreppen. Det var värt att nämnas eftersom att den eventuella delningen direkt även påverkar arvet.
Säkert är det inte, men högst troligt eftersom att han skrev ut det som just "gemensamt hus". Men visst, du har rätt, det beror på när och för vilket ändamål den har införskaffats. Sommarhuset faller inom egendom för fritidsändamål och ingår inte, nej. Alternativt kan den tas bort p.g.a. att de inte huvudsakligen är avsedd som deras hem. Den kommer aldrig att ingå hur som helst.
Edit: Såg att du redigerade in lite om bodelning nu, och då har jag inget att tillägga.