Citat:
Ursprungligen postat av
rrpiper
Inflation är naturligtvis inte bra generellt. Men det kan mycket väl gynna de med höga lån. Det beror på hur det går med nominell ränta, realränta, huspriser och löner. Det finns kombinationer som kan gynna de med högt belånade hus. Fall det kommer bli så eller inte är naturligtvis omöjligt att veta men det är inte säkert att det blir bostadskrasch som många spekulerar. Man kan inte blint lita på att centralbanker kommer att hantera detta enligt den doktrin som varit styrande sen 80-90 talet. Inte omöjligt att de byter fot igen och tillåter hög inflation under längre tid.
Ja det senare är väl de med höga lån stora hopp, problemet är att höga räntor drabbar en förhållandevis liten grupp. Det är de som stadigt maxbelånat sig och de som tvingats att göra det för att komma in på marknaden i stora städer.
Den stora majoriteten låntagare klarar högre räntor även om de får dra åt svångremmen.
Får vi hög inflation så kommer alla löntagare tappa rejält i köpkraft och bli stadigt allt mindre välbeställda. De med låga löner kommer bli ”fattiga” med svenska mått.
Det kommer att drabba flera miljoner väljare och inget politikerna vill ta ansvar för.
Så att vi kommer att inflatera oss ur det här medvetet tror jag inte ett smack på. RB kommer att försöka bromsa inflationen med höjda räntor.