Sosseregeringen infrde som en del kanske r bekant med en "stopplag" fr ombildningar, det var antingen 1998 eller 2002, kommer ej ihg just nu, men denna frsvann vid regeringsskiftet 2006, det hade slts en hel del innan i Stockholm, men det var egentligen 2006 som ombildningstsunamin satte igng ordentligt, men som ni kan se i grafen nedan s var det i hg utstrckning ett Stockholmsfenomen.
https://i.imgur.com/Yt5gdGT.jpg
Detta var fr vrigt en intressant inledning p VD kommentaren fr Stockholms strsta allmnnyttiga bostadsbolag. I vissa fall har allmnnyttan(inte i Stockholm specifikt) haft svrt att ens f anbud frn byggbolag fr nyproduktion, d kapaciteten inte funnits.
Citat:
VD HAR ORDET
r 2017 intrffade det som mnga frutsptt och varnat fr. Den svenska bostadsbubblan brjade spricka. Det versta segmentet av nybyggda bostadsrtter blev mycket svrslda och priserna brjade verlag sjunka. Hur mycket och hur lnge r i skrivande stund omjligt att sia om. Att den mngriga extrema priskningen p bostder i frmst Stockholm inte kunde fortg i det ondliga r naturligtvis en sjlvklarhet men nr stagnationen intrffar s vcker det obehagliga minnen frn svl 2008 och n vrre 1992. En mjlig positiv effekt kan vara att de skenande byggpriserna nu kan stabiliseras till fromma fr oss som bygger hyresrtter. Fler och mer modesta anbud vore ytterst vlkommet.
[...]