Citat:
Ursprungligen postat av
Mertillen
Titta på det typiska kännetecknet för svenska massmedia
Det typiska kännetecknet är att dom skriver på svenska.
Om du har några klara tankar så borde du kunna uttrycka de. När du inte gör det så verkar det som du mest sitter och yrar/fantiserar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mertillen
I Sverige är det ständigt dessa förpestande bank-ekonomer som journalisterna, som själva inte är några ekonomer, vänder sig till för att ge dem utrymme som bank-ekonomerna använder till för att propagera för lägre räntor.
Bankerna lever på räntenettot. Absolutnivån på räntan är något ovidkommande. Dock är en låg ränta ett litet bekymmer då man inte kan sänka inlåningsräntan hur lågt som helst.
Vad du helt missar är att den socialistiska Keynesianska paradigmen har spritts och blivit den "rätta vägen". Tom borgerliga regeringar får underkasta sig socialisternas påfund. Och eftersom denna paradigm är rådande även i konkurrentländer kan inget land avvika för mycket.
Det här har inget med banker att göra. Det är nationalekonomi som staten och dess institut jobbar med.
Det är grovt insiktslöst att försöka skylla statens anammande av Keynes läror på bankerna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mertillen
Schysst nivå. Det är bara sänkta räntor, sänkta räntor, sänkta räntor, för att ekonomin inte kommer igång, inte kommer igång, inte kommer igång (nej tacka fan för att den inte gör det, med den strategin) men för att komma undan ansvar så avslutar de alltid med att låta lite bekymrade över att lånen ökar.
Ja, det är konsekvenserna av att socialisterna lyckades pracka på staterna Keynes-paradigmen.
Ett alternativ är att man håller högre ränta och att löntagarna sänker sina löner. Kan du redogöra för hur en regering ska gå tillväga för att lyckas med det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mertillen
Sedan dyker du upp och påstår att hushållens ökande skuldsättning är ok
Nej, det gör jag ingenstans.
Nu ägnar du dig åt fria fantasier.