Citat:
Ursprungligen postat av
CC75
Hej
Tänkte höra folks synpunkter på att Fed nu har höjt räntan i USA två ggr på ett kvartal samt planerar ytterligare två höjningar i år (kanske mer). Detta är inte helt oväntat men att guldet samtidigt har gått upp under denna period är mer ovanligt då höjd ränta tenderar att hålla tillbaka guldprisutvecklingen.
Söker man på youtube finns det gott om "domedagsprofeter" på diverse kanaler av både lekmän och professorer i ekonomi som visar att många kurvor just nu pekar åt helt fel håll. Korrelationen höjd ränta/högre guldpris är en av dessa variabler. Är det dags att bli lite mer försiktig nu?
// CC
Guldet har väl gått mer som en reaktion på en svagare dollar. Lite allmän osäkerhet kring jättebebisen i Vita huset spelar säkert också in.
Det finns ju lika många tecken som pekar på fortsatt uppgång som på fortsatt nedgång. Det som får mig att åtminstone fundera på att minska exponeringen mot aktier är att typ alla sentimentsindikatorer ligger på eller nära ath, och det är som bekant alltid som gladast på toppen.
Å andra sidan finns det många andra minst lika viktiga faktorer som pekar på att allt borde fortsätta.