Citat:
Ursprungligen postat av
Inherited15
Jag har haft lipom i 3-4 år nu. Är mellan 25-30 år.
Opererade bort ett par stycken förra året och det fick jag bekosta själv. De lipom jag har nu är än så länge ganska små och syns inte speciellt mycket. Är dock lite orolig att de kommer växa till sig så småningom.
Har sökt efter information och även om det inte finns något botemedel så vill jag tro att det gå att minska tillväxttakten. Jag har hittat denna sidan:
http://www.naturecures.co.uk/dercumsdisease.htm
Kan vara värt att testa iaf.
Wohoooo..... spar dina slantar och de den offentliga vården stå för det? Har dina ingrepp varit i efterhand underlättande för dig? Kan förstå känslan (ja, förstår inte till 100% iom att jag inte lider av det) når det börjar återväxa på något ställe som kanske gjort ont, har varit ett besvärligt symtom på många vis som kräver en hel del eftervård. Finns det läkare som är specialiserade ute på sjukhusen på att skära ut dessa svulster. Borde ju ha frågat, har jobbat när en kille som hade såna här. Ofta uttryckte han att det var drygt att det var dags för kniven igen. Samtidigt är jag helt bombsäker på att sjukdomen gjort honom oerhört empatisk och lugn som medmänniska.
Jag kunde ju tycka synd om han och det sa jag med ganska rakt ut men i nästa mening så ville jag lyfta honom dom var så stark att han motiverade sig att leva på. Vet inte om det finns olika på hur ärftlig komponent man har men han sa: "Inga barn för mig, detta önskar jag ingen". Nu kan kan ju bli en betydande människa för de små och yndgre på många olika vis utan att det behöver vara ett steg rakt med på släktträdet (eller uppåt eller hur fanken det blir).
Citat:
Ursprungligen postat av
carminaburana
Jag hade en vid ögat, tog bort den med hjälp av en synål för 10 år sen, det kom ut en liten rund boll på nån mm i diameter, men den verkar ha kommit tillbaka nu.
Hoppas det går lika bra den hår gången. Skapara den någon tryckvärk i själva ögat eller hur blev du varse den?
Lycka till!