2010-02-05, 14:37
#25
Citat:
Ursprungligen postat av greenhorn
Men du menar alltså att Marx menar att verkligheten påverkar ideerna i mycket större utsträckning än ideerna påverkar verkligheten?
Inte helt nöjd med formuleringen, men ja lite grovt kan man väl uttrycka det så.
Citat:
Ursprungligen postat av greenhorn
Där ljög du allt. Alla normala bedömare skulle definitivt anse att han just förnekade vikten av ideer. Det är ju det som är poängen med historimeterialismen.
På vilket sätt ljög jag, och hur kan du känna till vad "alla normala bedömare" skulle anse?
För övrigt så tycks du förväxla Marx dialektiska materialism med vulgärmaterialism vilket är något helt annat.
I "Teser om Feuerbach" skriver Marx följande:
"Huvudfelet med all hittillsvarande materialism (Feuerbachs inräknad) är att föremålet, verkligheten, sinnevärlden, bara uppfattas som objekt eller som åskådning; däremot inte som sinnlig mänsklig verksamhet, inte som praxis; inte subjektivt. Detta är anledningen till att den verksamma sidan utvecklats av idealismen men inte av materialismen - men bara abstrakt, eftersom idealismen naturligtvis inte känner den verkliga, sinnliga verksamheten."
Citat:
Ursprungligen postat av greenhorn
Att han efter sin egen logik ansåg att de hade en funktion som inte var den avsedda betyder visserligen att han värdesätter ideer men bara som lögner.
Marx betraktar inte idéer som sanningar, men inte heller med nödvändighet som lögner. Idéer syftar till att beskriva verkligheten, bra idéer är sådana idéer som ger en bra och användbar beskrivning av verkligheten. Vetenskapliga idéer är av ett sådant positivt slag medan ideologiska villfarelser är av motsatt slag.
Citat:
Ursprungligen postat av greenhorn
Jag gissar att han under sina anfall av extrem historimaterialism tyckte han iaf att det var viktigare att stå på barrikaden än att skiva böcker.
Det duger inte att gissa. Du antar mycket men bemödar dig inte söka svar.
Marx värderade praktiken högt, som han uttrycker det (även detta i "Teser om Feuerbach") så har filosoferna bara tolkat världen på en rad olika sätt, men det gäller att förändra den. Marx insåg emellertid att hans styrka låg i sitt intellekt varför han faktiskt föredrog att skriva böcker.