Citat:
Ursprungligen postat av
Dornier
Det ska ju föreställa att de är långt under vattenytan, inte bara att det är ett akvarium. Om du minns åker Bond och Honey hissen först innan de kommer till Dr No's lounge eller salong (eller vad man ska kalla det).
Absolut, jag försökte för övrigt titta på hissens knappar hur många våningar det var dom åkte ner men hade svårt att urskilja det i 1080p. Det är dock lite svårt att läsa ut ur dialogen vad som åsyftas, akvariet eller hela anläggningen. Blev även fundersam på om Mike Meyer's fras
One Million Dollars i nån av Austin Powers-filmerna var en gliring till just den meningen.
Insåg även förut att frasen
-Ohoy Mr. Bond uttalas av en man på en båt med megafon i både Dr. No och Russia. Hade inte tänkt på det förut att Leiter är den första att säga så.
Är väl för övrigt en av dom större humor-scenerna i Russia när S.P.E.C.T.R.E-snubben försöker dirigera dom tre S.P.E.C.T.R.E-båtarna mellan oljefaten men misslyckas för att till slut brinna upp. Räknade även till över 15 sekunder innan Kronsteen seglade ner död.