Citat:
Ursprungligen postat av
Klas1981
1 Nils talar sanning och Kaj är skyldig.
Det är den mest plausibla förklaringen. Ingen annan teori kommer i närheten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Klas1981
2 Nils ljuger och är själv inblandad, kanske inte som gärningsman men han vet åtminstone hur det har gått till.
Det är mycket osannolikt att huvudvittnet skulle ha tänkt ut något så smart, särskilt som han inte hade kunnat veta att Kaj Linna skulle sakna alibi helt för timmarna under morddagen när det var som mest kritiskt.
Man kan fråga sig, om Kaj Linna nu är oskyldig, varför han vägrade att ta kontakt med polisen när han insåg att han var misstänkt för rånmordet? I princip var han ju okänd för polisen så han kan ju knappast skylla på att han, till skillnad från andra gängkriminella, hade något otalt med polisen eller deras sätt att arbeta.
Kaj Linnas egen förklaring är inte förtroendeingivande alls.
Citat:
Ursprungligen postat av
Klas1981
Alternativ 3, Nils "tror" att kaj gjort det men egentligen är det någon helt annan som ingen av de 4 känner. Det alternativet förefaller osannorlikt för mig. Vad tror ni?
Då är ju frågan hur huvudvittnet har kunnat redogöra för hur brottet skulle begås, om han inte kände den som gjorde det eller hade kontakt med honom eller henne? Mycket osannolikt.