Citat:
Ursprungligen postat av melvein
...Det ur statistiskt synpunkt ”livsfarliga” är att utföra en undersökning som inte besvarar de hypoteser som undersökningen syftar till att pröva...
Visserligen förstår jag vad du antyder men med det uttalandet skulle man inte våga starta en studie som riskerar att misslyckas. En studie, för vilken huvudparametrarna är klart definierade, skall normalt ge besked utifrån dessa t.ex.:
- De lika stora grupperna 1a, 1b består av sjuklingar statistiskt likartat fördelade
- Grupp 2 består av troende som ombeds genom förböner för grupp 1a
Varje icke-troende borde naturligtvis inse att ingen skillnad skulle kunna uppstå men studien utförs, trots detta, upprepade gånger och som förutskickat upptäcks ingen signifikativ skillnad i någon studie. Det antas att
icke-troende ansvariga för studien i upplägg, förberedelser resp. resultatanalys inte utgått från andra principer än rent vetenskapliga. D.v.s. man låter inte förväntningar av något slag påverka sättet att utföra analysen eller bedöma resultatet.
Antag att samma serie studier utförs av
troende försöksledare. Utan att på något sätt påstå denna typ av
lätt falsifierbar studie skulle påverka ansvariga att göra urvalet av sjuklingar på annat sätt än i ovan beskriven studie...- finns möjligheten. Urvalet sjuka - med större andel möjliga att tillfriskna - skulle kunna tillföras den grupp som förbönerna inriktas på (
1a) och som de troende försöksledarna inriktat sig på, för att kunna föra sin hypotes i bevis.
Om man ser på sannolikheten att någon av försöksledarna skulle kunna tänkas manipulera studien, kan jag inte se annat än att den som av ideologiska skäl (tron på en högre skapares helande kraft) snarare skulle kunna göra avkall på sin vetenskapliga heder, än den som saknar tro och enbart utför en statistisk studie bland många. Den icke-troende kan nog sägas mest angelägen om att inte utgå från annat än strikt vetenskapliga premisser.
Ditt tal om vad:
Citat:
... avsaknad av förkunskaper tenderar att resultera i. Då riskerar man nämligen att utifrån en tänkt vetenskaplig undersökning dra slutsatser som det saknas vetenskaplig grund för.
Är svårt att ta på allvar i det aktuella studiefallet. Kan du beskriva vari en sådan skillnad mellan troende och icke-troende studieansvarigas
kunskaper skulle bestå i, som skulle göra den förstnämnda bättre skickad att tolka resultaten "rätt"?
Citat:
Troende är generellt sätt väldigt positivt inställda till vetenskap
Det hör man troende ofta yttra men med tillägg t.ex. som:
Citat:
om man undantar de få förgreningar som tangerar det pseudovetenskapliga (exempelvis evolutionsläran).
som direkt diskvalificerar flertalet troende i debatten, eftersom mekanismerna bakom evolutionen på ett överväldigande sätt belagts av forskare jorden runt, som inom olika verksamhetsfält ser resultat som konvergerar i samma riktning.
Citat:
Misstron mot flertalet vetenskaper är av allt att döma minst lika utbredd bland ateister som bland teister.
Ett uttalande som i hyfsad form har samma ursprung - okunnighet.
Citat:
Min jämförelse syftade inte på statistiska jämförelser i största allmänhet, utan på några av de test gällande samband mellan bön och helande som diskuterats tidigare i tråden.
Detsamma gjorde jag men med diametralt annorlunda resiltat!