Citat:
Ursprungligen postat av HowlinWolf
Håller med dig, Conservative. Gentrifiering av staden skapar ingen dynamik och leder till livlösa och andefattiga kvarter. Detta har ju dock hänt i många storstäder i världen. Den världsberömda dansaren Mikhail Baryshnikov i en intervju i DN ojade sig över fenomet att unga kreativa människor inte hade råd att bo på Manhattan som förr utan fick åka timmar med tunnelbana för att arbeta, vilket gjorde att den kreativa situationen på Manhattan kraftigt försämrades. Annat var det på 70-talet när han själv kom till New York, då var staden lite ruffigare och Manhattan en plats för alla oavsett inkomst.
Segregation uppstår oftast rent naturligt, därmed sagt att det är speciellt bra. Tänk om man hade inhyst hyreshus med låga hyror för kreativa människor samt hus för sociallfall och flyktningar, mitt i Stockholm City. Vilken härlig mix det hade blivit.
Problemet är att Stockholm är lite
för attraktivt för medelklasskids från landet som vill bo i Stockholm och jobba med media. Självklart slantar föräldrarna för en bostadsrätt och så rullar det på, viktigt att påpeka medelklasskids är definitivt inte dem mest intressanta kreativa människorna ibland är det snarare tvärtom tyvärr. Mycket poserande samt ängslighet. Håller med dig det är mixen som gör en stad intressant. Rika djävlar och uteliggare måste synas på en och samma gång, gärna på samma plats också. Stockholms innerstad är en jävligt välkammad stad vilket definitivt inte skapar en kreativ, dynamisk miljö. Bifogar en krönika av Fredrik Lindström om Stockholm:
http://www.fokus.se/2007/05/fredrik-...ora-bondhalan/
Edit: jag är ingen vänsterunge som hyllar förorten men aldrig bott där, tvärtom jag är en
konservativ jävel men värnar också om ett kreativt, dynamiskt samhällsklimat i varje fall inom litteraturen. Motsägelsefullt?
Jomenvisst men så är undertecknad också en ytterst komplicerad natur. Helt enkelt människa.