1) Ställ högre krav på eleverna.
2) Ställ högre krav på nivån på kurslitteraturen.
3) Ställ högre jävla krav på eleverna.
Nu framgår det förvisso av artikeln att det är skillnad på urvalet av elever mellan olika länder som deltar i studien. Som vanligt ska ryssarna fuska genom att låta sina "finest" representera deras ungdom. Men jag betvivlar inte att nivån som sådan sjunkit om man bara jämför svenska elever från då och nu.
Det är sorgligt och det är skolverkets fel, eftersom skolverket ju styr och ställer över kursmål och kurskrav. Lärarna bär också en del av ansvaret, men man kan inte lägga någon skuld på dem eftersom de ju styrs av skolverkets riktlinjer. Det skulle vara att den individuella läraren ställde högre krav på sina kursdeltagare, men det verkar i dagens läge omotiverat när vi har de riktlinjer vi har från skolverket.
Dagens ungdomar går i viss mening mot förslappning vad gäller fysik och matematik. Betygspressen har övergått i en pragmatism som tar fokus ifrån den egentliga kunskapen och alltmer fokus inriktas hos dagen ungdomar på att klara av vissa moment för att nå upp till vissa mycket konkreta betygskriterier.
GRUNDFELET tror jag ligger i betygskriterierna i sig. Genom ett ihärdigt försök att skapa rättvisa skolor emellan strävar skolverket efter att konstituera mycket rättframma betygskriterier. Problemet är att dessa kriterier bara kan bli så konkreta, att det ändå i slutändan är upp till läraren att tolka dessa när han/hon gör ett prov till sina elever. Vad blir resultatet av detta? Jo, att pressen från skolledningen, föräldrar och elever på goda resultat från elevernas sida (dvs högre betyg) får läraren att "tolka" betygskriterierna så att det går förhållandevis bra för eleverna när de skriver provet

--> nivån för vad man ska/behöver uppnå sjunker, och detta händer nationellt, dvs på alla landets skolor.
Någon som kan gissa vad jag skulle gjort för att lösa problemet?