Hej på er
Detta är recept min mamma fick av hennes jobbarkompis, jag tänkte testa det och ville se vad ni trodde. Det verkar onekligen som en udda kombination.
800g köttfärs
2 gula lökar
5 vitlöksklyftor
100g katrinplommon, strimlade
Ca 15 soltorkade tomater, strimlade
3 starka röda chilifrukter, hinhackade (jag brukar ta ca 6 spanska peppar, eller 1 chili + 2 habanero för att få lite hetta)
ca ½ dl olivolja
ca 1 ½ msk kummin
ca 1 ½ msk paprikapulver
ca 1 ½ msk chilipulver
400g kidneybönor
3 burkar krossade tomater
3 msk kakapulver
1 msk snabbexpressopulver
2 köttbuljongtärningar
1 liter vatten
Börja med att mixa lök, vitlök, katrinplommon, soltorkade tomater och chili (eller habanero) i en mixer (eller finhacka om man inte har mixer).
Hetta upp olja i en stor gryta och fräs blandningen (kan behövas lite mer olja), den skall bli glansig utan att ta färg. Tillsätt sedan kryddorna (kryddor och kaffe samt kakaon) och låt fräsa i ca 1 minut. Tillsätt därefter köttet och bryn det lätt runt om (under omrörning). Tillsätt nu resterande ingredienser, låt koka upp och sjud sedan på svag värme utan lock i ca 2 timmar.
Så vad tror ni?
Sen undrar jag lite hur stor roll det spelar hur länge det kokar? Jag vet att det blir bättre med längre koktid men är det enorm skillnad? Har inte så mycket tid jämt