Citat:
Ursprungligen postat av Andraandningen
Erik Almqvist hos Lantz.
http://www.youtube.com/watch?v=WNOrp9TdyOg&feature=player_embedded
Suveränt bra av Almqvist. Två gånger uttalade han sig generaliserande, vilket kan vara farligt i sådana här intervjusituationer om man inte kan handskas med det professionellt. Båda gångerna avbröts han av frågan "Tror du verkligen själv att det är så?" -Ja vi vet att det är så därför att...osv.
Notera också att han ett par gånger kommer in på att flyktingbarnen egentligen är betydligt äldre än vad som uppges, och att Lantz inte vågar fullfölja det spåret utan byter ämne. Media vet att vi har rätt, eller åtminstone misstänker det, och försöker istället lägga krutet på bagateller som att en lokal företrädare i Skåne sagt något plumpt.
Vilken befrielse att lyssna på Almqvist efter fiaskona med Söder och Herrstedt.
Lyssnade nyss på intervjun för första gången och måste säga att Erik, som vanligt, gjorde mycket bra ifrån sig.
Däremot vad Annika Lantz gör i P1 förstår jag inte, hon skall ju inte ens få hålla på med barnprogram när hon är så oseriös.
"Tror du på det själv?" säger hon flera gånger, skulle hon sagt så till Måna eller Reinfeldt? Den anonyme bisittaren var nästan lika skrattretande han.