Alltså detta är ju en tråd om treenighetsläran inte en tråd om
vilka som tror på den.
Det är flera kristna grupper och samfund, kristna random-individer och troende bibelforskare som inte tror på en treenig gud. Det är inte exklusivt endast för Jehovas vittnen. Även om just det verkar vara den största kristna grupp som har en antitrinitarisk tro. I och med att den läran är så grundmurad för Jehovas vittnen så är det därtill rimligt att mycket forskning har bedrivt i frågan genom deccenierna.
Därför finns det mycket litteratur framtaget om treenighetsläran och antitrinitarismen från dem.
Den är enligt mig skriven ur ett rätt opartiskt synsätt och kan brukas av alla som är intresserad av frågan. Jag har personligen haft väldigt nytta av deras hemsida /onlinebibliotek i frågan.
https://wol.jw.org/sv/wol/h/r14/lp-z
Jag har några vänner som är med i EFS och de tror på en tvåening gudom.
Det var ju också så det var ifrån början vid kyrkomötet år 325 i Nicaea. Det var ju inte förens senare som helig ande impelmenterades i läran i Konstantinopel år 381.