Citat:
Ursprungligen postat av Apjordan
Jag menade att ett matkort ska fungera som ett busskort. Du köper ett månadskort i matsalen för 250 kr, och då får du äta i skolan varje dag.
Självklart hade universitet förlorat mkt pengar på detta, då en maträtt kostar 60 spänn minst men det hade gynnat studenterna. Ett förslag bara, som man kan fila på. 400 kr istället? Jag tror fler hade lockats till att handla ett matkort / månad som man visar upp för att käka i matsalen.
Tänker du någonsin klart en tanke? Så 400kr nu istället. Restauranten går back efter 6 luncher. Vad är den markanta förändringen av ditt förslag i och med detta; att restauranten fortfarande går tokmycket med förlust, men att denna tokstora förlust är några korvören mindre?
Får jag, i ett försök att få dig att tänka tanken hela vägen, be dig att överväga och besvara följande
- Varför? - Varför skall fler lockas till att äta i skolans restaurant? Varför kan inte studenterna själva få välja var de vill äta? Varför snedvrida konkurrensen genom subventioner?
- Hur? - Hur skall denna gåva till studenterna finansieras? För restauranten kommer ju förlora pengar - vems pengar är det de ska förlora?
Det stod mig alldeles uppenbart att vad du föreslog var något liknande ett busskort. Din implementeringstanke är väldigt tydlig, men tack för att du väljer att fokusera på något så i nuläget irrelevant igen. Det du dock ännu fatalt har misslyckats med att förklara är
VARFÖR detta skall införas - vilket bör vara den första frågan du skall ställa dig själv. Varför vill du ta ifrån studenterna deras fria valmöjlighet att äta lunchlåda, äta på den närliggande husmanskostrestauranten, pizzerian eller att cykla hem och äta? För tar du en students pengar och väljer att öronmärka dem till universitetsresturanten så belägger du just studenterna med ett ekonomiskt tvång.
Nästa tanke du heller inte har tänkt är
HUR detta skall lösas, rent finansiellt. Även denna bör du ha tänkt igenom långt före du fokuserar på den fysiska implementationen. Skall du ta en del av studentens studiemedel och låsa dessa till resturanten? Varför kan inte studenten själv få välja var hon vill äta? Skall du ta någon annans pengar - i sådana fall vems? Och om du skall ta någon annans pengar och donera dem till studenters mat - varför kan du då inte låta studenten själv få bestämma vilken mat hon vill lägga dessa på - varför skall
du bestämma vilken restaurant dessa skall läggas på?
Du har nu 2 val Apjordan
- Tänk färdigt tanken. Ha ett genomtänkt och bra svar på alla mina frågor, för det är frågor du skall kunna besvara och motivera. Återkom med en genomtänkt tanke så skall jag lyssna på din ståndpunkt.
- Återkom med ett svar i stil med "amen, 600kr då? Vad jag menade var asså att ett matkort ska fungera som ett busskort..."
Ett av dessa alternativ får ses som klart överlägset det andra. Kan du genomskåda vilket?