Men för guds skull folket, binnikemask och flatlöss? Det är väl vanliga djur på tanke på dagens läge och jag var helt allvarlig i min fråga ang detta.
Nog fasiken vet jag att jag inte kan ta en igelkott från skogen/gården/gatan men däremot finns det uppfödningar (lagliga!) på svenska igelkottar som bor ute året om, som man kan skaffa sig till sin trädgård. Har man väl placerat dem där så är det upp till dem vart de sedan försvinner eller stannar kvar.
Nackdelen att de uppfödare har försvunnit mer och mer så det är lite svårt att få tag på namn.
Sen till den här liraren som skrev:
Citat:
Ursprungligen postat av fusilier
För fan OM du skulle hitta en vargvalp så får du fan inte ta den, den svenska vargstammen är så pass liten så du skulle skada den enormt!
Vakna lite, för det första så var det mer menat som ironiskt när jag sa så. Visst skulle väl idén vara rolig med att ha en vargvalp men snälla, så pass många hjärnceller har jag för att veta att det inte skulle gå påtanke av många faktorer (instinkter mestadels mot människor, jakt mm)
Och SEN så är det som så att vargstammen växer för varje år så i teorin skulle en valp varken göra större skillnad. Lite matematik så kan du se hur det ligger till
Vi kan väl säga att det finns minst 4 varghoner, för varje varghona så föder de en kull på ungefär 3 valpar (enligt vissa så föder de upp till 5-6 valpar åt gången men inte för att överdriva nu).
Dessa varghonor föder 3 valpar varje år, hur ser matematiken ut?
4x3= 12 (Efter 5 år så har antalet ökat till ca 60)
Vi kan nu räkna med att dessa tolv valpar så är det minst 4 som blir honor som i sin tur föder valpar.. tja.. du kanske ser hur jag tänker nu?
Detta är fakta (kanske inte på antalet till 100% men ungefär) och tror man mig inte, då kan nån förklara för mig hur det har gått till att från 2 vargar för några år sen blivit så pass många idag?
Bor i Hälsingland, var ute senast idag och fick syn på vargskit 4 mil härifrån, vi har dem runt knutarna... Har lite hum om vad jag pratar om, otroligt fina djur för den delen kan jag väl tillägga.
Men nu lämnar vi den frågan och går vidare.
Citat:
Ursprungligen postat av hemligaklubben
Vad är det? Vill gärna ha en förklaring
Sen till alla andra, pygmeigelkott, visst har funderat på en sån men tycker ändå att igelkottar hör hemma ute i naturen. Gärna på min trädgård så jag kan ställa ut mat till dem men så de själv får bestämma efter sina instinker.
En iller funderade jag med på och gör det fortfarande, hört att de är väldigt goa att ha och göra med
Apor, tack för att jag fick veta, trodde det fanns en apsort som man kunde ha lagligt hemma men jag hade fel.
Citat:
Ursprungligen postat av Bajsfacisten
Ja ett husdjur är något man skaffar sig pg adess ovanlighet, inte dess beetende eller livsvanor.
Köp dig en Tamagochi, de är ganska ovanligt nu förtiden också och när den far illa så är det bara att börja om.
Orkar inte ens svara på den om jag ska vara helt ärlig, sry.
Såg nån dokumentär om nåt djursjukhus där de tog hjälp utav allmänheten att ibland sätta ut skadade eller övergivna skogs- och vanliga husdjur. Allmänheten fick hjälpa djuren den sista biten för att komma ut i "livet" igen. Finns inget dylikt i Sverige?
Ber om ursäkt till alla att det vart så långt inlägg och jag står för det jag säger här men försöker inte pracka på någon annan mina ideér/tankar/ideal.