Citat:
Ursprungligen postat av
MissDolphin
Nu vill Pernilla förändra Bauers utseende. Hon har övertalat honom att slipa ner sina framtänder som tydligen är lite för långa och ser ut som kanintänder enligt henne. Detta är inget han själv stört sig på men kunde tänka sig att göra det för hennes skull. Pernilla tycker att han nog kunde slipat bort lite till men det får väl räcka till att börja med. Detta berättar hon om i senaste podden. 🙄
Det här är så sjukt. Ska vi alla göra om oss efter en specifik mall utan några som helst egenheter eller personliga drag, det som gör oss unika? Det finns inget mer attraktivt än människor som är nöjda med sig själva, med eller utan skavanker. Perfection is boring!
Och nu snackar vi om 60-åriga människor som levt mer än halva livet och borde ha kommit lite längre i vad som är viktigt på riktigt. Nya Cindy och Ken, the perfect plastic couple. Sorgligt.
Fattar att det kan vara jobbigt som offentliga personer att läsa kommentarer om ens utseende. Är det inte hartänder eller rynkor runt munnen så är man för tjock, för smal...osv. Men när hartänderna är nedslipade och rynkorna fyllda kommer det att klagas på något annat. Stå på er och jobba på ert förhållande istället! Det går inte att måla över en spricka och tro att den är lagad.
Det är en sak om ens partner mått dåligt över något i sitt utseende och - för sin egen skull - vill göra något åt det. Då hade jag absolut stöttat. Men hade min partner börjar klaga på saker och bett mig åtgärda dem hade jag sprungit! I deras fall verkar det iofs vara ömsesidigt så jag tycker inte synd om någon av dem. Jag tycker de förtjänar varann och hoppas de är lyckliga.